אחרי נתניהו, גם לפיד בביקורת על בלגיה

יאיר לפיד אומר שהחיילים שלנו לא זקוקים להטפות מוסר מארגוני שמאל קיצוניים, גם לא מממשלת בלגיה.

הוא פנה אתמול בערב במכתב דחוף לשגריר בלגיה בישראל וקרא לו להפסיק את התמיכה של בלגיה בארגוני השמאל הקיצוני בישראל שעוסקים בהכפשת חיילי צה"ל ומפקדיו לאחר שארגונים אלו הוציאו מכתב תודה לשגריר על התמיכה של בלגיה ״נוכח מדיניותה האנטי דמוקרטית של ישראל״.

לפיד אומר: "לא כפוליטיקאי אלא כאבא של חייל אני לא אתן לאף אחד להפיץ שקרים על הלוחמים המדהימים שלנו. אנחנו לא צריכים שממשלת בלגיה תספק תמיכה בינלאומית ותשלח כסף לקבוצות שמאל קיצוניות כדי שיפקחו על הבן שלי וחבריו. הם מסתדרים מצויין בעצמם ויודעים בדיוק מה מותר ומה אסור. אם יש להם כסף מיותר בבלגיה והם באמת מודאגים ממצב זכויות האדם הם מוזמנים להפנות אותו לסוריה, ללוב, לאפגניסטן, לעיראק, או לכל המקומות האחרים שבאמת זקוקים לעזרה ולא מקבלים אותה בגלל צביעותו של העולם".

בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ לנזוף בשגריר בלגיה בישראל.

ממשרד ראש הממשלה נמסר שבישראל רואים בחומרה את פגישתו של ראש ממשלת בלגיה עם ראשי "שוברים שתיקה" ו"בצלם" בעת שהותו בישראל.

עוד נמסר שבבלגיה עדיין קיימות יוזמות של התובע הכללי להעמיד לדין בכירים ישראלים, לרבות ציפי לבני וקציני צה"ל ולכן ממשלת בלגיה צריכה להחליט אם היא רוצה לשנות כיוון או להמשיך בקו אנטי-ישראלי. ראש הממשלה נתניהו הנחה לקדם חקיקה שתמנע מימון של ממשלות זרות עבור עמותות שפוגעות בחיילי צה"ל.

חברת הכנסת זהבה גלאון הגיבה על דברי ראש הממשלה: 

ראש הממשלה הנחה את משרד החוץ לנזוף בשגריר בלגיה בישראל והודיע ש"ממשלת בלגיה צריכה להחליט אם היא רוצה לשנות כיוון או להמשיך בקו אנטי-ישראלי". הסיבה: ראש ממשלת בלגיה נפגש עם נציגים של שוברים שתיקה ובצלם רגע אחרי שנתניהו דרש ממנו להפסיק את המימון לשוברים שתיקה.

במלים אחרות, נתניהו השתמש בפגישה דיפלומטית עם מדינה שיש לנו מסחר איתה בהיקף של 3 מיליארד דולר (ואת זה נתניהו אמר, בפגישה עצמה) כדי לקבל איזו כותרת עלובה על זה שהוא נגד שוברים שתיקה. וכשראש ממשלת בלגיה פוצץ את הספין הפתטי הזה, נתניהו החליט להחריב את היחסים עם בלגיה.

גם תמיד היינו במלחמה עם ניו-זילנד. וגם עם מקסיקו.

מזל שיש לנו את ממשל טראמפ ואת הרפובליקנים בקונגרס. הם אוהבי ישראל אמיתיים. אמנם אתמול הרפובליקנים הפילו הצעת החלטה שקוראת לכל גוף בממשלה לאשר ש"לא ניתן לערער על כך שהמשטר הנאצי שם לו למטרה את העם היהודי במהלך השואה", אבל זה לא מעניין את נתניהו. כאן אין שיחת נזיפה לשגריר. שקט, שהפריץ לא יעלב.

לא תמצאו גם מילה שלו על העלייה הדרמטית במספר התקריות האנטישמיות בארה"ב בעקבות הבחירות, על צלבי הקרס שצצים פתאום בכל פינה, על הפחד שעליו מדווחים יהודי ארה"ב. זה פחות מעניין אותו מהתחרות הפתטית בינו לבין בנט, ברקת ויאיר לפיד על מי שונא את שוברים שתיקה יותר.

זכרו את זה, כי ראש הממשלה עכשיו נמצא בקרב הישרדות על חייו הפוליטיים והוא מוכן לזרוק את הכל לאש כדי לשרוד עוד יום בשלטון. וזה יהיה יותר גרוע, ככל שהחקירות נגדו יצטברו.

אבל זה לא הזמן לייאוש, זה הזמן לקום. אתמול הצליחו מאות מפגינים למנוע מהחבורה הגזענית של גופשטיין ומרזל לפוצץ דיון עם שוברים שתיקה בירושלים. ככה עושים את זה. יום יום, דקה דקה, שעל שעל. כי קו אחד מחבר בין ההתקפות על שוברים שתיקה לאיומים בסגירת בצלאל ל"תשאול" סגנית נשיאת הקרן החדשה בנתב"ג, ומי ששותק היום מבחירה יאלץ לשתוק מחר מכורח.

קודם לכן נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נפגש עם ראש ממשלת בלגיה, שארל מישלCharles Michel, במסגרת ביקורו הרשמי בישראל.

הנשיא בירך את ראש הממשלה על ביקורו בישראל והתייחס למדיניות הבלגית בנושא האנטישמיות ואימוץ ההגדרה המרחיבה לאנטישמיות ב-IHRA, (הברית הבינלאומית לזכרון השואה) הכוללת גם אנטי-ישראליות והכחשת זכות קיומה של ישראל ואמר: "אני רוצה להודות לראש הממשלה על כך שנתן את ליבו לנושא הגדרת האנטישמיות, נושא עליו דיברנו בביקורי בבלגיה. תשומת ליבו הביאה לכך שהתקבלה ההחלטה ואנו מודים על כך שכן זיכרון השואה אינו ליהודים בלבד, 'לעולם לא עוד' הוא לקח לעולם כולו."

בדבריו התייחס הנשיא לאיום הטרור העולמי והדגיש: "דאע"ש הפך לתופעה ואיננו רק מניע של אירועים מזדמנים. אנו מחויבים להילחם יחד בטרור העולמי. בפגישתנו הקודמת אמרת שדבר הקורה בנקודה אחת בעולם משפיע מיד על שאר חלקיו. בוגרי דאע"ש מציפים את אירופה, מאות נמצאים בבלגיה ואנחנו בכורח שלנו לשאת בעול הביטחון משתפים פעולה עם אירופה ומדינות רבות נוספות, כדי לאתר כל מֶפָגע אפשרי. היכולות והידע שלנו נובעים מהצורך לשאת בעול הביטחון ואנו עומדים לרשות העולם החופשי כולו, כשם שגם אתם עושים."

"אנו מעריכים את השותפות בנושא יוניפי"ל ואונדו"ף ומעריכים את מאמציכם להשיג שלום בעולם," המשיך הנשיא וציין את היחסים הקרובים בין המדינות בשנים האחרונות: "בשנים האחרונות ובתקופת כהונתך הקשרים בין ישראל ובלגיה התפתחו מאוד בתחום העסקים ומפגשי הממשלות (G2G). ביקורך חשוב לנו מאוד ואנו מקדמים אותך בברכה."

ראש ממשלת בלגיה שארל מישל, הודה לנשיא על קבלת הפנים החמה ואמר: "יחד איתי הגיעה לישראל משלחת רחבה של חברי פרלמנט ונציגים מהאופוזיציה ועצם הנוכחות הזו, היא הוכחה לחשיבות שאנו רואים ביחסים הבילטראליים בין בלגיה וישראל. אני רואה בשמחה את המאמצים לחיזוק היחסים בין המדינות."

"כמוך, גם אנו משוכנעים שסוגיות הביטחון והיציבות חשובות ביותר. לפני כמה שבועות ביקר שר הפנים הבלגי בישראל ועסק בנושאים אלו," ציין ראש הממשלה והדגיש: "אנו משוכנעים שהמאבק למען הביטחון הוא מאבק לחיזוק החירות והדמוקרטיה. באירופה אנו מתמודדים עם איומי טרור ואנו מתגייסים לכך בכל מאודנו. בכוונתנו לחזק את שיתופי הפעולה בין השירותים שלכם ושירותי הביטחון שלנו. אנו סבורים שהשלום והיציבות הם מרכזיים ומכריעים על מנת לפתח את הדמוקרטיה. שיתוף פעולה הוא המפתח המכריע כדי להגיע לעולם בו ישרור שלום."

ראש הממשלה הוסיף ואמר: "הפיתוח הכלכלי אף הוא חשוב ומשמעותי ביותר ואנו שמחים על ההתקדמות בשיתופי הפעולה הכלכליים והמסחריים בין המדינות. אנו מעוניינים ללמוד מהנעשה בישראל בתחום הסטארט אפ ואני מצפה לשיחתנו המורחבת."

בסיום ביקש הנשיא למסור ברכת שלום והערכה למלך בלגיה עימו נפגש במהלך ביקורו במדינה. לאחר מכן, המשיכו השניים לפגישה כבת שעתיים שעסקה באתגרי האזור בתקופה האחרונה והשלכותיהם, ובהעמקת היחסים בין היתר בתחומי הפיתוח והטכנולוגיה.

0 תגובות