"אין תכנון ראוי"

בעיית הבנייה הלא חוקית במועצות אזוריות בועינה-נג'ידאת, שיבלי-אום אלג'נם ובית זרזיר נדונה בוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם. כן דנה הועדה בסוגיות של ועדת גבולות והסדרת קרקעות. יו"ר הועדה חה"כ דוד אמסלם אמר בסיכום הדיון שיעקוב באדיקות אחר השינויים בוועדת הגבולות ויקבע פגישה עם שר הפנים וראשי המועצות.

יו"ר הועדה חה"כ דוד אמסלם: "הוועדה מתכנסת כהמשך לסיור במועצות המדוברות במטרה להגיע להסדרים הנדרשים בתחומי הגבולות  והבנייה. אחת הבעיות היא שבישובים ערבים אין נכונות למכור קרקעות. בנוסף אף אחד משבטי הישוב לא מוכן לגור ליד שבט אחר. לא יעלה על הדעת שתהיה תכנית מתאר מושקעת, וועדה טכנית כמו ועדת גבולות תבלום את זה".

מוחמד כעביה, מרכז המגזר הערבי-בדואי משרד רוה"מ: "יש לממשלה תקציב שצריך לממש אותו. צריך להרחיב את התמא בישובים בתיאום עם משרד רוה"מ. תרומת הבדואים למדינה חשובה. צריך להביא תכנית מסודרת".

חה"כ אוסאמה סעדי, (הרשימה המשותפת): "ראשי המועצות איכפתיים ושומרי חוק אבל כאשר הבירוקרטיה תקועה אני בונה על היו"ר והוא יזכה לשיתוף פעולה מכולנו. עזרתו חשובה לנו. ההצהרה החשובה היא שצריך להגיע להסכמה בין מנהל התכנון למשרד האוצר שלא יהרסו את הבתים".

שירי שניצקי, מנהלת תחום שינוי גבולות וחלוקת הכנסות, משרד הפנים: "לא רואים בשינוי גבולות דבר אוטומטי מפני שהחוק לא מאפשר, צריך ועדת חקירה. ע"פ הנוהל הקיים הרשות צריכה ליידע את הרשות השכנה. עכשיו השתנתה המדיניות והקימו ועדות גבולות נוספות".

חה"כ זוהיר בהלול ( המחנה הציוני): "מדיניות הממשלות הייתה להוציא את הערבים מתוואי ציוויליזציה. אני חשדן וספקן. אני חושש שתכנית 922 לא תצא לפועל ויהרסו בתים זאת תהיה רעידת אדמה. אני מבקש המשך התערבות של הוועדה ולהקפיא את ההריסות".

שי קרפ, רשות מקרקעי ישראל: "בשנות השמונים הוצע בשיבלי הסדר קרקעות. הנושא באישור ועדת רכישות שתמנה בעל תפקיד שימצא פתרונות בשטח. ברגע שיאושר הוא יכנס לעובי הקורה בכדי ללמוד את השינויים שקרו במהלך השנים ולדעת האם ההצעה של שנות השמונים רלוונטית היום, כל זאת בתוך מספר חודשים".

סלאח סולימאן, ראש מועצה מקומית בועינה נג'ידאת: "הייתה אצלי תכנית מתאר שלא חתמתי עליה כי הייתה צחוק. אני שכן של מ.א גליל תחתון, הם אישרו 198 דונם שיתנו אוויר לבנייה. הישוב על קרקע מדינה. אני מגיש בקשות של מאות דונמים, ואין מגרש אחד שמאושר סופית. כביש 785 שסוגר את הישוב מצפון ולא נותן להתפתח".

חוסיין אלהייב, ראש מועצה מקומית טובא זנגריה: "אנחנו במצוקה אדירה. בקשה ראשונה היא להקפיא את ההריסות לשלוש שנים לפחות כמו שעשו במרר. לא רוצים שיקרה "אום אל חיראן" בצפון. בקשה שנייה היא להאיץ את המגרשים. לא רוצים יותר שסע, אנחנו שייכים לדגל הישראלי והגיע הזמן לטפל באוכלוסייה הבדואית".

שבלי נעים, ראש המועצה שיבלי- אום אלג'נם: "יש אנשים שמחזיקים את הקרקעות עשרות שנים, בזמנו נרשם על הנציב העליון וכיום אי אפשר לקדם מכרזים ובנייה, הגיע כמעט לרצח מכיוון שכל אחד דורש בעלות, בעבר הייתה הבנה ששליש ישאר אצל הבעלים ושני שליש לטובת הציבור. התושבים היום בשלים להניע את ההסכם הזה. בנוסף אף אחד לא מטפל בהר תבור אני מבקש לצרף אותו לגבולות היישוב , נאמץ אותו ונשמור עליו".

עאטף, ראש מועצת זרזיר: "יש מצוקת דיור חמורה שמובילה לבנייה בלתי חוקית. גבול השיפוט עובר על הבתים שבנויים כרגע, בתוך שטח השיפוט יש קרקעות פרטיות, חקלאיות, של אנשים שלא תושבי היישוב. הגשנו תכנית מסודרת ע"מ לתת אפשרות לבנייה מחוץ ליישוב".

חה"כ טאלב אבו ערער (הרשימה המשותפת) : "אותן בעיות בצפון ובדרום. אין ישוב יהודי שלא הורחב מאז שהוקם בניגוד לישובים בדואים. אני  קורא לראשי הרשויות להגן בגופם כנגד הריסת בתים, נא להתקומם, אי אפשר שהמדינה תיכנע לעמותת רגבים.

חה"כ אלעזר שטרן, (יש עתיד): "לבדואים בצפון אין נציגים בכנסת, הם לא יודעים לנצל את שירותי המדינה. צריך להיות מעקב צמוד על הנושא".

יו"ר הועדה חה"כ דוד אמסלם (הליכוד): "במסגרת הדיונים של חוק תכנון ובנייה שאני מקדם אנסה להגיע להבנות שתכניות מתאר תעבור אישור  אוטומטי. בנוסף אדבר עם שר הפנים על הפגישה וקיום מפגש עם השר לגבי המגזר הערבי במועצות הקטנות. נקבע דיון מעקב בתחילת המושב הבא במאי ,שם נצטרך להתעדכן מה התחדש עם וועדת הגבולות, ולדעת מה עמדת מנהל מקרקעי ישראל לגבי ההסכם הישן שתסתיים הבדיקה".

0 תגובות