קונכיית חילזון בהר הבית

גילוי מרשים. בערמות העפר שהוצאו מהר הבית ומסוננות ביסודיות נחשף בימים אלו ממצא מדהים של קונכיית חילזון ארגמון קהה קוצים  שממנו ניתן להפיק את צבע התכלת.

בתוך הקונכייה נמצא נקב המעיד שאכן נעשה בו שימוש לשאיבת תכולתו, ומעריכים שזה היה עוד בימי הבית לפני למעלה מאלפיים שנה, הגם שרק בימים הקרובים תשלח הקונכיה לבדיקה שתגלה את שנת הבאתה לירושלים.

אחת לחודש מחפשים האחראים לסינון העפר שהוצא מהר הבית והושלך באיזור נחל קדרון המוביל ליריחו, את הממצאים העיקריים שנחשפו בחודש זה, וממצא החילזון עומד בראש רשימת הממצאים של 30 הימים האחרונים.

ממצא זה מעורר תמיהה מכיוון שממצאים כאלו מוצאים בעיקר באתרים חופיים ולא באתרי ההר.

עד כה, אומרים המסננים, מצאנו יותר מעשרים קונכיות כאלו עם סימני ניקוב. חלזונות אלו שימשו לתעשיית צבע יוקרתי בעת העתיקה, והופק מהן צבע הארגמן וצבע התכלת.

מתקני תעשיה עם שברי קונכיות כאלו נתגלו באתרים פניקים לאורך החוף של הים התיכון, ובארץ מוכר מתקן כזה בעיקר מתל דור.

חכמי המשנה והתלמוד הגדירו חלזון ימי מסוים שרק ממנו ניתן להפיק את צבע התכלת שיהיה כשר הלכתית עבור צביעת חוטי הצמר של הציצית ואריגים ששימשו במקדש ובגדי הכהנים. כיום מקובל במחקר לזהות את הארגמון קהה קוצים עם חלזון התכלת של חכמי המשנה.

מציאת הקונכיה מעלה את השאלה האם היה מתקן של תעשיית צבע בהר הבית או בשוליו? ואם כן באיזו תקופה פעל? "אולי לאחר שנערוך בדיקות פחמן 14 בחלק מן הקונכיות, אומרים אנשי רשות העתיקות, נוכל לקבל תשובות לשאלות אלו, אך בדיקות אלו יקרות מאד ובשלב זה אין לנו תקציב לכך.

נקווה שהדבר יתאפשר בעתיד ובמחקר עתידי התשובות לשאלות אלו יתבהרו יותר".

גילי שביט,
0 תגובות