"יש שחיתות כי זה קל"

ח"כ רחל עזריה מכולנו, יו"ר ועדת הרפורמות, אומרת כי עוד בכירי עירייה ועוד ראש עיר נחקרים במשטרה. כך היה עם ראשי הערים של כפר סבא, צפת, נתניה ואשקלון. 

עזריה אומרת שבשנים האחרונות אנחנו נחשפים לנעשה בחלק מהערים ברחבי הארץ: ניגודי עניינים, שחיתות, מינוי מקורבים ומה לא. וזה טוב שמתפרסמים המקרים האלה, כי צריך לבער את נגע השחיתות, נקודה. 

על כך היא אומרת שיש מערכות שלטון מקומי מעולות עם ראשי ערים וחברי מועצה מצוינים, שמנהיגים ומובילים את העיר שלהם. אבל היא שואלת: מה קורה כשזה לא המצב?


ראש עירית כפר סבא במעצר

עזריה מסבירה: "מערכת השלטון המקומי בנויה כך שלראשי הערים יש כוח עצום, חברי מועצה הם בהתנדבות ולכן לעיתים אינם פנויים לתפקיד, ואף אחד לא יודע מה קורה שם. אם היועץ המשפטי של העירייה לא מוצא חן בעיני ראש העיר, אז הוא פשוט מחליף אותו, אם אין לראש העיר קואליציה הוא יכול להמשיך בתפקידו. יש אפילו ערים שראש העיר נותן הוראה לדרג המקצועי בעירייה לא לדבר עם חברי מועצה. לעיריה יש השפעה דרמטית על חיי התושבים: מבניית שכונות חדשות דרך מערכת החינוך וצהרונים ועד איסוף הזבל. ואין לנבחרי הציבור ולתושבים בעיר יכולת להשפיע על המצב - ואת זה חייבים לשנות".

הפתרון שלה: "השחיתות מתרחשת כי אפשר, כי זה קל. וצריך לבנות מנגנון שיקשה על התופעות האלו לקרות. בין אם בקציבת כהונת ראש העיר ובין אם שינוי השיטה כולה עם חיזוק חברי מועצת העיר ויצירת איזונים ובלמים בשלטון המקומי".


ראש עיריית צפת

יעל קיים,
0 תגובות