"לקדם ביטוח סיעודי ממלכתי"

חברי ועדת הכספים, מהקואליציה ומהאופוזיציה, קראו לשר הבריאות "לממש את הרפורמה עליה הכריז; לקדם ביטוח בריאות ממלכתי בישראל".

בדיון מיוחד שהתקיים בוועדה לקראת פרסום המכרז החדש של משרד הבריאות לרכישת שירותי אשפוז סיעודי, בהשתתפות השר, קראו חברי הכנסת לשנות את כל הגישה של המדינה לנושא האוכלוסייה המבוגרת שהולכת ומתרבה בשנים האחרונות עם העלייה בתוחלת החיים.

השר אמר כי "אינו מתכוון לוותר בנושא הזה וברור שהאזרחים תומכים בקידום רפורמה כזו, אף אם היא כרוכה בעלויות, שכן אזרחים רבים רוכשים כבר כיום ביטוחים פרטיים נוספים בתחומי הבריאות".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "כיהודים אנחנו מחויבים לפסוק "אל תשליכיני לעת זקנה" וגם כבני תרבות. הנושא הזה גם נמצא בהסכם הקואליציוני של סיעתי ויחד עם כל חברי ועדת הכספים, אני תומך בשאיפת השר לקדם ביטוח בריאות ממלכתי".

את הדיון יזמו חברי הכנסת: איציק שמולי (המחנה הציוני), טלי פלוסקוב (כולנו), דב חנין (הרשימה המשותפת).       

ח"כ איציק שמולי: "קיימת מגמה מסוכנת של קריסה של האשפוז הסיעודי. יאמר לזכותו של השר ליצמן שהיה הראשון שב- 2011 התריע בנושא ושם את הפתרון על השולחן; ביטוח סיעודי ממלכתי. אך מאז לא קרה עם זה דבר. המכרז לפיו מתוקצב הנושא, בתי האבות הסיעודיים והמחלקות הסיעודיות בבתי החולים, הוא בחסר של 400 מיליון ₪ ובית המשפט כבר קבע שהתעריף לא מאפשר לתת את השירותים הנדרשים ולהבטיח קיום בכבוד לקשישים סיעודיים. אך מה שהשתנה לרעה עתה, הוא שעל בסיס אותו תעריף נוספו דרישות רגולטוריות כבדות משקל. אי אפשר להתעלם מכך שמשרד הבריאות בכמה קדנציות מצוי בניגוד עניינים מובנה, כי קובע את התעריפים והוא גם הצרכן. התעריף לא מכסה את עלות האשפוז. יש שחיקה של תשתיות ומחסור בכוח אדם, בעיה קשב של פיקוח, תקצוב בחסר ומעל לכל, הרפורמה החסרה של ביטוח סיעודי ממלכתי שהיתה יכולה לפתור את הבעיה הזו. השר ליצמן שר מצויין ובגלל זה גם אכזבה ותסכול ושתממש מה שהתחייבת לו שהממשלה הזו תתפרק אם לא יהיה ביטוח סיעודי ממלכתי".

ח"כ דב חנין: "בעיית היסוד; תקצוב החסר, חסר כסף במערכת הזאת. המטופלים נמצאים במצוקה וגם המטפלים וגם בתי האבות. כל עוד נחשוב שאפשר לקיים מערך בריאות סיעודי ללא כסף זה לא ישתנה. האוכלוסייה גדלה וכמה שהמצג גרוע כיום, יהיה יותר גרוע. הימים היום יותר גרועים ממה שהיה אך יותר טובים ממה שיהיה. אנחנו הולכים לקראת משבר בתחום הזה ויש להכניס אותו לסל הבריאות הממלכתי. זו הדרך ואין אחרת. זו לא סוגייה מגזרית ורוב חברי הכנסת תומכים בטיפול בה. אלא שבממשלה לעיתים מבינים רק כוח ועל השר ליצמן ויו"ר ועדת הכספים גפני, שהנושא הזה בהסכמים הקואליציוניים שלה, להודיע שאם לא יתממש יובילו לפירוק הממשלה".

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): "אם נכין כבר היום ניכנס לקטסטרופה הבאה של מ"י, לכן צריך להכין תכנית 20 שנה קדימה. לא מספיק אנשים מוכנים לעבוד בתחום הסיעוד, פתיחת ל- 5,000 עובדים זרים נוספים. ביטול בדיקות תלות, פנתה לשר ליצמן – הבדיקות משפילות, השר חייב להתערב, חייבים לעבור הבדיקה כמה פעמים ועדיין רבים נשארים מחוץ למעגל המקבלים. בניית תכנית אב לאומית בתחום הזקנה".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני): "השר ליצמן הוא שר מצויין אך לא ניתן להיות שר טוב בממשלה גרועה. הבעיה היא לא כסף. הממשלה יש לה כסף ושר האוצר מתפאר על שנה כלכלית טובה. הבעיה לא כסף אלא על סדר העדיפות. הבעיה העיקרית היא שפקידי האוצר שהם חסרי הבנה בכל הנוגע לצרכיי האוכלוסייה המזדקנת. צריכים לשנות את הסל, לעודד הקמת בתי אבות בכל הארץ לכל האוכלוסיות. חייבים להציג יעדים ברורים שלא נידרש לעמוד בפני ועדות חקירה ונאפשר הזדקנות בכבוד". 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "הבעיה רק מתעצמת כי תוחלת החיים רק גדלה והפתרון הוא רק בביטוח הממלכתי אם כי זה לא פתרון קסמים. כבר לפני עשור אנשים מתו מהזנחה, בתי חולים פירטיים. הממשלה לא ממנת מספיק מיטות סיעודיות ואין מענה למשפחה נורמלית ששני בני הזוג עבדו וכד'. ואם רוצה להחזיק ההורים שלך במקום סביר נע בין 12,000 ₪ ל- 18,000 ₪ בחודש בממוצע ואין משפחה שיכולה לעמוד בכך בקלות. הפתרון קשה וארוך טווח. הגיע הזמן לאיים שאם לא יקרה לא תהיה ממשלה".   

ח"כ אילן גילאון (מר"צ) פתח באמירה בעקבות פרסומים על פגיעות בקשישים סיעודיים: "יש להגביר את הפיקוח וגם את הסנקציות, כנגד מקומות בהם היתה פגיעה במטופלים סיעודיים". גילאון אמר עוד: "רצוי כמה שיותר להחזיק אנשים בבית ודבר נוסף, הביטוח הסיעודי, תוחלת החיים מתארכת ויהיו כל-כך הרבה מבוגרים ואנחנו בעניין הזה תומכים באופן מלא בשר הבריאות".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "הזקנה הפתיעה לטובה, הציבור הולך ומתבגר וזה לברכה אך יש ללוות את זה שהברכה לא תהפוך לבושה. נדרשת ראייה כוללת. למשל, הצעה לאחד את מבחני התלות של הביטוח הלאומי. הם צריכים לעבור מסע ייסורים. נדרשת תכנית אב להזדקנות האוכלוסייה".     

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "התעריף הקיים אינו מאפשר קיום. המדינה לא יכולה להתנער מאחריות. ממפלגת השלטון אף ח"כ לא טרח להגיע. אך אם היה קשור ליו"ש כולם היו פה עם צעקות עד לב השמים, הכל עניין של סדר עדיפויות. יש כסף, אני הייתי שם. 9 מיליארד ₪ עודפי גבייה. צריך לשנות את סדר העדיפויות".        

 ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "אנשים לא מצליחים לדמיין עצמם מזדקנים ועד שזה לא קורה לך אתה מצליח לדמיין שיקרה לך ולא מכניס לשיקול הכלכלי שלך. אפילו הסברה לא תועיל לא תבטל חופשה, לחיות הרגע ולכן זה המקום של המדינה ומברכת את השר ליצמן שלקח על עצמו הנושא הזה".      

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "יש מגוון צעדים נדרשים: הפערים בין מרכז לפריפריה, יש את עולם המניעה, טיפול בקהילה, שימוש יתר בתרופות, בדידות וכד', שמובילים לסיעודי".

יו"ר אגוד בתי האבות, רון עוזרי: "נדרשת ועדה ציבורית בראשות כלכלן בכיר, שהיא תקבע התעריף באופן שקוף ואם יש דרישות רגולטוריות שיוכנס לתעריף. אחרת המערך בפני קריסה."

יו"ר הסתדרות הגמלאים בישראל, שמואל מזרחי: "יש שחיקה קשה בפנסיות ובקצבאות ונושא המערך הסיעודי הקשה ביותר. התעודדנו מכך שהשר ליצמן מבקש להוביל ביטוח סיעודי ממלכתי, לצערנו זה לא בא לידי ביטוי בתקציב. בעיקר שיש נכונות של הציבור להשתתף במימון, גם ככה אנשים משלמים כיום ביטוח סיעודיים יקרים. ביקש מהשר שיוביל את המהלך שהחליט להוביל".

השר ליצמן אמר בעקבות דברי חברי הכנסת: "לא ויתרתי ובעניין הזה היתה לי שיחה אתמול עם שר האוצר. שר האוצר רואה בכסף הזה העלאת מיסים ואני טוען שזו הורדת מיסים ועובדה שרוב האנשים יש להם שב"נים (שירות בריאות נוסף (א"ק)) וכד'. ביטוח סיעודי ממלכתי ואין פתרון אחר. נגידת בנק ישראל הסכימה שאין מנוס מלעשות את זה. אפילו להעלות מיסים לצורך כך. הנושא חייב להיות על סדר היום הציבורי וזה הנושא הציבורי הקריטי ביותר כיום. יש לנו בתי החולים הטובים בעולם ותוחלת החיים עולה. במכרז אסור לי להתערב ואני גם לא יכול להתייחס לנושא הזה לאחר שהגישו בג"צ בנושא".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, אמר בעקבות דבריו של השר: "יש מצבים בהם המדינה נשארת מקובעת עם מה שהיה בעבר, אך העבר השתנה והמציאות היא שתוחלת החיים עולה ויש הרבה יותר קשישים בישראל ואנחנו מודים על-כך. אך המדינה לא מתקדמת עם העניין הזה. אני משבח את השר ליצמן שזה בראש סדר העדיפויות שלו וזה נכנס להסכם הקואליציוני של יהדות התורה, סעיף מאוד מרכזי. יש לשר מלוא הגיבוי להוביל את זה. כאנשים דתיים סבורים אל תשליכני לעת זקנה וגם כבני תרבות".

גפני סיכם את הדיון ואמר: "עבדנו מאוד קשה מול האוצר להכניס את הנושא הזה להסכם הקואליציוני. השר מעלה את הנושא הזה בצורה  תקיפה בפגישות של ראשי הקואליציה. אני משוכנע שאזרחי ישראל, אם יוחלט על הרפורמה הזו, לא יאמרו שזה מעלה להם את המיסים. אפשר למשל לממן חלקית במקום הפחתת המע"מ. ועדת הכספים תומכת בשר ברפורמה הזו ומבקשת להביא למיצוי הנושא ולפתרון. צריך להגיע לפתרון ולמנוע סחיבת זמן. זה עולה כסף, אבל לא כל-כך הרבה כסף, במיוחד כשיש יתרות גבייה. יש להוציא אל הפועל את הרפורמה הזו".

0 תגובות