מחקר על החיים בירושלים

מחקר חדש שנערך בין 2011-2015 גם בראיונות פנים אל פנים עם למעלה מ-1,600 תושבים, משרטט תמונת מצב בריאותית-חברתית של העיר הגדולה בישראל.

חקר מעמיק ורחב טווח בנוגע לפרופיל החברתי-בריאותי של העיר ירושלים, שנעשה במסגרת פרויקט "ירושלים עיר בריאה" - פרויקט של ארגון הבריאות העולמי אליו משתייכת ירושלים במסגרת הסניף האירופאי של הארגון, משרטט תמונה מעניינת סביב הרגלי הבריאות, הספורט והתזונה של תושבי ירושלים וכן מצביע על השפעות ומאפיינים סביבתיים-חברתיים שמרכיבים אף הם אתאורח החיים בעיר. 

המחקר שנעשה על ידי ד"ר מילכה דונחין, יו"ר "רשת ערים בריאות בישראל", ועל ידי עמירם רותם ומירי רייס מהמחלקה לתכנון ולפיתוח בר קיימא בעיריית ירושלים, משלב נתונים משלושה מקורות מרכזיים: פרסומים ממשלתיים, מקורות עירוניים וסקר תושבים מדגמי שנערך בשיתוף עם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד הבריאות. הסקר נערך בין 2011-2015 באמצעות ראיון פנים אל פנים בבית המרואיין וכלל 1,685 תושבים בעיר בני 22 ומעלה.

המחקר מתפרסם עתה במסגרת פרויקט 'ירושלמים בוחרים בריא' שהחל לפעול בעיר בחודשים האחרונים. מדובר בפיילוט חדשני המשותף לעיריית ירושלים, משרד הבריאות וקרן בלומברג ושם לו למטרה להוות מענה לסוגיות רבות העולות מהמחקר.

בין היתר המחקר בחן גם הבדלים בין קבוצות תושבים - לא יהודים, חרדים ושאר יהודים, כאשר על פי הסקר 36.9% מהאוכלוסייה הבוגרת בעיר (בני 22 ומעלה) היא לא יהודית, 18.8% הינם חרדים ושאר היהודים מהווים 44.3%. כרבע מהאוכלוסייה הירושלמית (25.3%) מגדירים עצמם חילוניים, לעומת 43.4% בכלל ישראל. כאשר על פי הלמ"ס, האוכלוסייה בירושלים צעירה יותר בהשוואה לכלל תושבי ישראל, ובין היתר בני 65+ מהווים רק 8.7% מהאוכלוסייה לעומת 10.8% בכלל ישראל.

המחקר מראה עוד כי תוחלת החיים גבוהה בירושלים מהממוצע הארצי, כי שיעור התמותה מסרטן נמוך מהשיעור הכלל ארצי וכן כי שיעור החולי בסרטן נמוך משמעותית מהצפוי על פי הנתונים הכלל ארציים. עם זאת, הסקר גם מראה כי נשים חרדיות עורכות הרבה פחות בדיקות ממוגרפיה לעומת נשים יהודיות אחרות ונשים לא יהודיות, בערך כמחצית ממספר הבדיקות שעורכות נשים אחרות.   

השיעור הגבוה ביותר של השמנת יתר (40.8%) הוא בקרב יהודים לא חרדים בני 45-64, שיעור הגבוה מהממוצע הארצי, כאשר דווקא בקרב חרדים שיעור השמנת היתר הוא נמוך יחסית (13.5%) וגבוה בקרב שאר היהודים (18.2%). עם זאת, עודף משקל ללא השמנת יתר נמצא בשיעורים הגבוהים ביותר בקרב החרדים.

למרות כל זאת, שיעור העוסקים בפעילות גופנית בשעות הפנאי (לפחות אחת לשבוע) נמוך בהשוואה לכלל ישראל - 33.8% בירושלים לעומת 56% בכלל ישראל, וכן שיעור המבצעים את הכמות המומלצת של פעילות גופנית, 150 דקות לשבוע, נמוך מהשיעור הארצי - 12.2% לעומת 32.4% בהתאמה. שיעור העוסקים בפעילות גופנית נמוך מאד בקרב הנשים הלא יהודיות ובקרב החרדים, הן בגברים והן בנשים. רק % 10.7 מגיעים ברגל לעבודה ורק 0.5% מגיעים באופניים. אולם 58% מהעוסקים בפעילות גופנית משתמשים במתקנים ציבוריים ברחבי העיר.

רק 17.6% מהנסקרים צורכים 5 מנות ירק או פרי ליום (המנה המומלצת) עם הבדל משמעותי בין קבוצות האוכלוסייה - לא יהודים נשמעים הרבה יותר להמלצות בגין מנה מומלצת מאשר יהודים, חרדים ולא חרדים כאחד. בניגוד לזאת, לא יהודים נוטים הרבה יותר ליתר לחץ דם ולסכרת מאשר יהודים, כאשר בקרב היהודים דווקא החרדים פחות סובלים מיתר לחץ דם מאשר שאר הקבוצות. נתון מעניין נוסף הוא כי בקרב האוכלוסייה הלא יהודית בירושלים שיעורי יתר לחץ דם וסכרת גבוהים במידה ניכרת לעומת אוכלוסיית ערביי ישראל.

הגברים הירושלמים מעשנים יותר ביחס לגברים בכלל הארץ, מנגד הנשים הירושלמיות מעשנות פחות מכלל הנשים ברחבי הארץ. בקרב אוכלוסיית המעשנים 61% מעשנים 20 סיגריות ויותר ביום, ופי שניים לא יהודים מאשר יהודים מוכנים לשלב של גמילה מעישון, אולם מדובר במספרים זניחים שכן מרבית התושבים (חרדים, שאר יהודים ולא יהודים) כלל לא חושבים אפילו על גמילה.

בהתייחס לממצאי המחקר, החיוביים והשליליים כאחד, אמר ראש העיר, ניר ברקת, כי "ירושלים שמה לעצמה למטרה להוות דוגמה בכל הקשור לקידום אורח חיים בריא ופעיל של תושבים. אנו מקווים שבאמצעות תכנית 'ירושלמים בוחרים בריא', נסייע ליותר ויותר תושבים לסגל לעצמם הרגלים של פעילות ספורטיבית ואכילה נכונה, שישפרו לאין שעור את איכות חייהם."

גיל צח,
0 תגובות