"התנצלות גברית קולקטיבית"

אני בעד התנצלות גברית קולקטיבית. בפני נשים כמובן. בפני כל אשה באשר היא אשה. אני מציע התנצלות למפרע. עוד לפני שבאו אלינו בטענה. שיהיה על החשבון. ככה נצא מתנצלים מראש. רגישים. עדינים. מתחשבים. אולי חטאנו ולא ידענו? אולי העלבנו אשה בלי כוונה? אולי פגענו בנשיותה? אולי התייחסנו למיניותה שלא בקונטקסט הראוי? אולי לא התייחסנו למיניותה כשמצופה היה מאיתנו לעשות כן?

אני בעד שנתנצל מראש. שכל הנשים תסלחנה לנו. לא הבנו נכון את הסיטואציה. לא קראנו נכון את המפה. בכל זאת, אנחנו בסך הכל גברים. לא ככ מפותחים. לא ככ רגישים. פחות אמפטיים לזולת מנשים. יותר תוקפניים. אפשר להבין אותנו. אנחנו בנויים למלחמה. לא לרגשות עמוקים.

לדעתי אין שום טעם שנמתין שיאשימו אותנו. למה? אנחנו אשמים מראש בגבריותנו. לא התפתחנו מספיק כדי להבחין בין טוב ורע. איננו קוראים היטב את עפעופי העיניים, צחקוקי החנחונים, לחלוחי השפתיים, תנועות הידיים, השפלת הריסים. אנחנו סתומים כי אנחנו בסך הכל גברים. איננו יודעים לפרש נכון את סימני החיזור הדקים ואת הרצונות העדינים השבריריים הנשיים. הרי אנחנו פילים בחנויות חרסינה עדינות..

אז להלן נוסח ההתנצלות המוצע מכל הגברים לכל הנשים באשר הן, על מנת שגברים לא יחיו במתח מתמיד, ולא יאלצו להמתין להשפלתם כשהם רצים לנשיאות, או כשהם נופלים קורבן למצב רוח נשי חולף:

אנו הגברים מתנצלים בפני כל אשה באשר היא אשה על כך שחיזרנו בגסות, הצענו בבוטות, הפגנו חוסר רגישות, נדחפנו שלא בזמן, לא נסוגנו בזמן, לא קראנו את הסימנים, לא שידרנו על אותו גל, לא הפגנו אמפטיה, לא היינו גנטלמנים, חתרנו למגע מהיר, לא שאלנו אם מותר, לא הבחנו ברמזים, לא עצרנו בתמרורים, לא קראנו מחשבות, לא פתרנו חידות. אנו מתנצלים על כל עבירה לפי חוק העונשין, לפי חוק הטרדה מינית, לפי חוק זכויות נפגעי עבירה, לפי פקודת הנזיקין. אנחנו מבקשים את סליחתכן מראש ובדיעבד, כי אך גברים היינו..

קובי שקלאר,
0 תגובות