למה צריך חוק הפללת צרכני זנות?

חוק הפללת הזנאי: מדוע טועים מתנגדיו ומדוע הוא הכרחי ונחוץ:

הקדמה: אין לי מושג מה הצית את סבב הדיונים החדש בחוק הפללת הזנאים, אבל אני שמחה שזה קרה. כל הזדמנות להסביר מדוע החוק הוא חיוני - מבורכת. תרשו לי להתייחס לטיעוני המתנגדים לחוק, להסביר מדוע אף אחד מהם אינו מחזיק מים, ולנמק לאחר מכן את חיוניותו.


חלק א': טיעוני המתנגדים והפרכתם:

א.1 החוק יפגע בזונות ויקח מהן פרנסה.

מדוע לא נכון: כי החוק לא צפוי להקטין את צריכת שירותי המין בהיקף משמעותי בטווח הקצר. תחשבו על החוק למניעת הטרדה מינית - האם אכן יש כיום פחות הטרדות מיניות מאשר בשנת 1998? אני בטוחה שאף אחד לא שם לב לירידה דרמטית. מאמצי חקיקה הם לרוב ריצות למרחקים ארוכים. זנאות היא התנהגות אלימה שנושאת מאפיינים של התמכרות. ייתכן ומספר גברים צעירים מאוד, שעדיין לא פיתחו את ההתמכרות, יירתעו מקניית מין אם יבינו שזה רע מספיק כדי להיחשב פלילי. ירידה בצריכה עדיין תהיה איטית מאוד, והיא תאוזן ע"י הירידה במספר הנערות הנכנסות לתחום (למשל, מישהי כמוני שחשבה בזמנו שזה קצת דקדנטי ומגניב מאוד, עשויה להירתע מראש).

א.2 בהמשך לסעיף הקודם: תהיה ירידה במחירים והנשים תיאלצנה לעשות יותר לקוחות.

מדוע לא נכון: כי הבעיות התקציביות של נשים בזנות אינן נובעות מגובה ההכנסה. הנשים בזנות נמצאות לרוב במצב כלכלי קשה יותר מהנשים שאינן בזנות עם רמת הכנסה נמוכה יותר. רוב הנשים בזנות מרוויחות הרבה מעל שכר המינימום, ונותרות ללא משאבים בסוף החודש כי הכסף מנותב לצריכת סמים, אלכוהול, סיפוקים נקודתיים שנובעים מהמצוקה הרגשית, וכי התכנון התקציבי של הנשים בזנות הנו לקוי. במילים אחרות - לנשים בזנות אין כסף בגלל המצב הנפשי שהעבודה בזנות גורמת לו, ולא כי ההכנסה היא נמוכה. בין אם המחירים יעלו ובין אם יירדו - זה לא מה שישפיע על מצבן הכלכלי של הנשים בזנות.

א.3 אם החוק יעבור, הענף ינוהל על ידי עבריינים.

איזה באסה, אז יאנוש קורצ'ק ואמא תרזה יפרשו מהענף ויפקירו אותו לעבריינים? רגע, אבל הסרסרות אסורה גם היום, לכן הענף כבר מנוהל על ידי העבריינים (גם כשהיא מותרת הוא מנוהל על ידי חלאות, אגב). אפשר למחוק את הסעיף.

א.4 אם החוק יעבור, הנשים בזנות תופקרנה ללקוחות סוטים ואלימים.

איפה הם היום, הסוטים והאלימים האלה? אה, הם הולכים לזונות כבר עכשיו. כולם כולל כולם מקבלים "שירות" ופוגעים בנשים. אם מישהו מנסה לטעון שנשירתם של כמה "נורמטיביים" היא שתרע את מצב הנשים - אז לא. הגברים הדואגים לתדמית הנורמטיבית שלהם הם לאו דווקא פוגעניים ומחליאים יותר, והגברים שלא פוחדים לעבור על החוק הם לאו דווקא אלימים יותר. ה"נורמטיביים" אינם משמשים לנשים בזנות תחליף לטיפול פסיכולוגי באמצע יום העבודה שמשקם אותן.

א.5 אם החוק יעבור, הזנות תרד למחתרת.

מה, באמת? לא ניתן יהיה לרשום בווייז "ביתזונות" ולהגיע ליעד? חברים וחברות, זנות מתנהלת במחתרת כבר עכשיו, פחות או יותר. הזנאים מסתתרים כבר היום ופוחדים מהצל של עצמם. מה שלא מתנהל במחתרת היא זנות רחוב, אך מדובר בזנות האיומה ביותר שמגיעות אלה נשים בסוף ה"קריירה", שכבר לא מצליחות למצוא עבודה ב"משרדי ליווי" ו"מכוני מסאז'". במתחרת מתנהלת דווקא הזנות ה"סבירה" (עבדתי ב"משרד ליווי", אין מחתרתי וחסוי יותר מזה), למרות שאני לא תומכת בתפיסה כי היא פוגעת פחות בנשים. תמחקו את הטיעון בבקשה.

א.6 אסור לחוקק את החוק כל עוד אין אלטרנטיבות שיקום לנשים בזנות.

מדוע לא נכון: כי אף פעם לא יהיו בישראל מנגנוני רווחה טובים מספיק לאף קבוצה מוחלשת. התעקשות על א.6 היא גזר דין מוות להפללת הזנאים במסווה של דאגה והומאניות. אם אתם בכל מקרה דואגים - אז בסעיף א.1 הסברתי שלא צפויה ירידה משמעותית בצריכה בטווח הקצר, וארשה לעצמי להוסיף כי שירותי תמיכה ושיקום קיימים כבר כיום. הם דלים ולא מספיקים - אך קיימים. במקביל, יש נשים שמשתקמות בכוחות עצמן. כך או כך - לא תהיה מאסה גדולה דיה של נשים שתאבדנה פרנסה כדי להתחיל להיערך עם תקציבי המיליארדים.

מדוע עוד לא נכון: כי לרוב הנשים בזנות צפויים חיי סבל. אבדן פרנסה בטווח הקצר, גם אם הייתה באמת סכנה הזו, אינה סבל גדול יותר ממה שצפוי לאישה ממוצעת בזנות בגילאי 40 - 50 (תחלואה, התמכרות לסמים קשים, מוות בגיל צעיר, מחלות נפש, עוני).

א.7 כי צריך להקשיב לזונות. הן לא רוצות את הפללת הזנאים.

ראשית, מדובר בחוק שחל על החברה כולה ומשפיע לא רק על הזונות. התעקשות כי על הזונות להחליט על גורל החוק היא מופרכת בערך כמו התעקשות להניח למשלמי המיסים להחליט האם לבטל או לא את מס ההכנסה. באותה מידה אגב אפשר להגיד כי הזנאים צריכים להחליט בעניין החוק (הוא משפיע עליהם יותר). כך שכל אזרח ובייחוד כל אישה רשאים לגבש עמדה בנושא.

שנית, אף אחד פה לא מקשיב ל"זונות", מה גם שהזונות אינן מקשה אחת וחושבות שונה. כולם מקשיבים לעצמם ושולפים לפעמים איזה פוסט של הזונה החביבה עליהם. מעולם עוד לא ראיתי תל"חניק שנפנף בפוסטים שלי כדי ש"יקשיבו לזונות". אף אחד לא באמת "מקשיב", כולם מנסים לגבות את עמדתם וזה בסדר. תשתמשו בנימוקים, לא בעלה תאנה.

חלק ב': מדוע החוק הוא חיוני:

ב.1 כי טיעוני "אבל אין מערכת שיקום", "אבל זה עלול לסכן נשים" ישימים גם על האלימות במשפחה - ובכל זאת אנחנו מאמינים שיש לאסור גברים מכים, גם אם לנשותיהם המוכות אין פתרונות כלכליים כשהם בכלא.

ב.2 כי הזנאים הם חלאות. אלה אנשים שמשלמים כסף כדי לכפות "מין", ורובם יודעים מצוין שהנשים בזנות סובלות, או שסתם לא עוצרים לחשוב על זה. אין להם מושג האם מולם זונה מאושרת או זונה סובלת, הם באו להשתמש בגופה. אלה גברים אלימים, התנהגותם המינית אלימה פי אלף ממה שמוגדר כעבירת מין בחוק למניעת הטרדה מינית. מי שעדיין לא השתכנע שהם חלאות - שיקרא ב - When He Pays. אלימות מינית צריכה להיות מחוץ לחוק, בלי קשר ל"כמה זה משתלם" ו"כמה זה יעיל" ו"בואו נקשיב לקורבנות".

ב.3 כי במגרש המשחקים ליד הבית שלי ישנן ילדות בנות 2-5, שחלק מהן עלולות למצוא את עצמן בזנות בעוד 10 - 20 שנים. גם הן קבוצה של בעלות עניין בנושא! תגנו עליהן, תצילו אותן. לאף אחת לא מגיע למצוא את עצמה בזנות כתוצאה ממשבר כלכלי/ משפחתי/ הסתבכות כספית. תמזערו את הסיכויים שתיכנסנה לשם. תסתכלו על הילדות האלה, הן הזונות של הדור הבא. תצילו אותן.

דנה לוי,
0 תגובות