תביעה נגד שמונה יישויות משפטיות

גבר, אב לשלושה ילדים, הגיש תביעה כנגד שמונה יישויות משפטיות. הנתבעת הראשונה, חברת "אבן קיסר בע"מ", היא החברה המובילה בתחום ייצור משטחי שיש לצורך שימושים שונים. החברה מוכרת מוצריה באמצעות משווקים שונים והיא הראשונה בעולם אשר החלה להשתמש באבן קוורץ טבעית כחומר גלם. חומר זה הוא אחד מן המינרלים החזקים בטבע ויש לו יתרונות רבים על פני חומרי גלם אחרים.

עם זאת, נמנעה החברה מלציין בפרסומיה את הסיכויים הגבוהים ללקות בסיליקוזיס (אבקת הריאות) ו/או בדלקת פרקים ו/או במחלות קשות אחרות למי שעוסק בליטושו, חיתוכו ועיבודו של החומר עקב חשיפה בלתי מבוקרת ובלתי מוגנת לאבק המתנדף ממנו, עד שנחשפו מחדליה בתכנית "עובדה". מאז, מצרפת לחומר עלוני הסבר ובהן אזהרות בהתאם לכתוב לעיל.

התובע עתר לסעד של 2.5 מיליון ש"ח בגין נזקי גוף שמקורם באותן המשרות. הוא סובל מבריאות לקויה ביותר; חוסר אוויר במאמצים קלים, קשיי הליכה למרחקים, קשיי נשימה, תחושת לחץ בחזה, קשיי שינה בגין חוסר אוויר, כאבים קשים ומוגבלות בתפקוד היומיומי המינימלי ביותר. וועדה רפואית של הביטוח הלאומי קבעה לתובע שיעור נכות ב- 60% ולצמיתות. חוות דעת רפואיות קבעו כי התובע חולה ב- "מחלה מקצועית" וכי המחלה מתקדמת למרות שהחשיפה לסיליקה פסקה. מצבו הבריאותי הולך ומחמיר.

התובע הגיש תביעה כנגד החברה, כנגד הגורם במדינה אשר בידיו הופקדו סמכויות הפיקוח, האכיפה והמניעה בכל הקשור לבטיחות בעבודה וכן כנגד עוד שישה מקומות עבודה אשר גם בהם בא במגע עם החומר, כשכיר.

עו"ד תומר בכר, פרקליטו של התובע, הצליח להרתיע סוללה מכובדת של עורכי דין, אשר יעצו ללקוחותיהם להיסוג ולבוא בהסדר דיוני לפיו ישולם לתובע סך של מיליון ש"ח כמעט, שאם לא כן, יפסידו תבוסה מרה. הצדדים הודיעו לבית המשפט על ההסדר ובית המשפט נתן לו תוקף של פסק דין.

יואב חסון,
0 תגובות