שקיפות ברכישת דירה

העברתי הצעת חוק להגברת השקיפות ברכישת דירות מקבלנים.

חסכתם שקל לשקל, גירדתם מההורים, שברתם חסכונות, לקחתם משכנתאות ואתם סוף-סוף קונים דירה משלכם. בפגישה עם הקבלן הוא מציג לכם את מפרט הדירה, וכמו צרכנים נבונים אתם דואגים לברר את תעריף הארנונה ולחשב את גובה החיוב הצפוי לכם. אחרי חישוב מושכל הבנתם מה ההוצאה החודשית הצפויה להתווסף על המשכנתה, החשבונות וכל היתר. החלטתם לקנות את הדירה. מזל טוב!

אלא שבחשבון הארנונה הראשון – הפתעה: העירייה מחייבת אתכם גם על חלקכם היחסי בשטח המשותף של הבניין, שטח שלא הופיע בכלל במפרט ובחוזה שעליו חתמתם. הקבלנים, שנהנים להתהדר בשטחי הבניין המשותפים לדיירים - לובי מרווח, חדר מדרגות מפואר, מחסנים חיצוניים ועוד, "שוכחים" או פשוט מסרבים לציין את גודל אותם השטחים והחלק היחסי של כל דירה בהם.

ההצעה שלי תחייב לציין במפרט של כל דירה את גודל החלק שיהיה באחריות בעליה מתוך השטח המשותף בבניין. זהו מידע בסיסי שמצוי בידי הקבלנים וראוי שיהיה שקוף לעיני הקונים לפני חתימה על חוזה הדירה.

כולם יודעים שיוקר המחיה מונע באופן גס מרבבות, שאין להם כ-146 משכורות בממוצע לרכישת דירה ממוצעת, לרכוש דירה משלהם. המשכנתאות כבדות וכל שקל חשוב, גם בתשלומים חודשיים כמו תשלומי הארנונה. הגיע הזמן ליישם ערכים חשובים כמו צרכנות נבונה ושקיפות - גם בשוק הדיור.

ח"כ מיכל בירן,
0 תגובות