הממשלה אישרה את הצעת החוק לשכירות הוגנת

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק לשכירות הוגנת שהגישה שרת המשפטים איילת שקד - הצעה שממזגת לתוכה את הצעת החוק של סתיו שפיר ואת ההצעה של חבר הכנסת רועי פולקמן.

בתגובה לכך, חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק שמוסיפה החלק החשוב ביותר בשכירות הוגנת: פיקוח על שכר דירה.

היא אומרת שועדת השרים אישרה את הצעד הראשון לסדר בשוק השכירות, כשביוזמת חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן, אימצה שרת המשפטים שקד לראשונה בתולדות ישראל תחילתה של רגולציה בשוק השכירות.

עם זאת, זנדברג אומרת שזה צעד חשוב, אולם למרבה הצער החלק החשוב ביותר שלו נשאר בחוץ, והוא רגולציה על הג׳ונגל המשתולל במחירי השכירות ובעיקר בעליות המטורפות והבלתי מרוסנות.

היא אומרת: "הג'ונגל הזה בשוק הדיור הפך בשנים האחרונות את שוכרי הדירות, מי שהם גם ככה החוליה החלשה בסיפור, לקורבנות של העלאות מחירים שרירותיות, פתאומיות וחסרות הצדקה. רבים מהשוכרים משתייכים לאוכלוסיות חלשות כגון עולים, צעירים, סטודנטים ומשפחות חד הוריות. שכירות אמורה להיות גם אופציה למגורים עירוניים ארוכי טווח שאינם מבוססים רק על משכנתא וריביות. אבל עליות המחיר המטורפות והפתאומיות גוזרות עלינו חוסר ביטחון עמוק ומהוות פגיעה מהותית לא רק בחלשים ביותר, אלא גם באבן משמעותית של שוק הדיור.

הצעת החוק שלי, המבוססת על חוקים הקיימים במדינות מערביות רבות, קובעת כי בתחילת חוזה יוכלו המשכיר והשוכר לקבוע את סכום השכירות באופן חופשי, לפי מחיר השוק. אך מהרגע שדייר מתגורר בדירה, ניתן יהיה להעלות את שכר הדירה בגובה המדד פלוס 2% בלבד. רק ככה נוכל לעצור את המחזה הנפוץ שבו לאחר שנה של שכירות מקפיצים בעלי הבית את המחיר בעשרות אחוזים, כשהדייר הקיים מתבקש לספוג את העלייה או ללכת לחפש לעצמו בית אחר. מדובר בהצעה הוגנת המאזנת בין זכותם של בעלי הדירות למקסם את שווי הנכס שלהם לבין זכותם של הדיירים לקבל הגנה מינימלית מפינוי לא מוצדק ופעמים רבות חזירי".

זנדברג אומרת שהמילים ״שוק״ ו״דיור״ מטעות: "דירה היא לא רק סחורה בשוק, היא בית. היא גם נכס עם שווי עצום, ההוצאה הגדולה ביותר שנוציא על משהו במהלך חיינו, והיא גם מספקת צורך בסיסי בקורת גג, בביטחון ובהגנה. קרוב לשליש מתושבי ישראל שוכרים דירות, וכמחצית מתושבי הערים הגדולות. הגנה על שוכרים ושוכרות היא חובה אם ברצוננו לייצב את שוק הדיור, בטח ובטח שהיא נדרשת בתקופה שבה קניית דירה הפכה עבור רבים לחלום רחוק. ההצעה שלי היא תוספת מתבקשת לקראת המחשבה על שכירות הוגנת."

יוסי דהאן, ממנהיגי המחאה החברתית, מבקר את החוק, שחסר את הנושא של פיקוח על דמי השכירות.

הוא אומר: "סתיו שפיר החלה את דרכה הפוליטית כאחת ממנהיגות המחאה החברתית באוהל בשדרות רוטשילד, היא וחבריה השתכנו באוהלים במחאה על מחירי הדיור המאמירים. לאחרונה הגישה שפיר הצעת חוק "שכירות הוגנת" ההצעה כללה הוראה המגבילה את יכולתו של המשכיר להעלות את שכר הדירה במשך שלוש שנים. וכן פרק שאמור היה ליצור מנגנון, "רשם שכירויות" שיאפשר רישום ומעקב אחר כלל חוזי השכירות. 

עם זאת, הוא אומר שהצעת החוק הממוזגת אינה כוללת את שני הסעיפים החשובים של הגבלת שכר הדירה ויצירת מנגנון מעקב אחר שוק השכירות. כיוון שלדעתה של השרה שקד, הדבר יהווה התערבות ב"שוק החופשי", שוק שבו החופש היחיד הוא של המשכיר לקבוע את מחיר הדירה ואם אתה לא מעוניין יש מחוסרי דיור בחדר המדרגות שיסכימו למחיר המופקע. שפיר הכריזה "סוף סוף יש בשורה של ממש לשני מיליון שוכרי הדירות בישראל". דרך מעניינת להפוך תבוסה לניצחון".

יוסי דהאן מספר על חשיבות פיקוח על שכר דירה: "לפני כשנתיים כתב דוקטור ניר מועלם מסמך מקיף עבור עיריית תל אביב "שכירות הוגנת - מבט משווה על חקיקת השכירות בעולם", המסמך עוסק בהשוואה בינלאומית של מחירי ותנאי השכירות במדינות וערים שונות בעולם. מהמסמך עולה שבניגוד ל"שוק החופשי" שבו המשכיר יכול להעלות את שכר הדירה ללא הגבלה קיימות מדינות וערים בעולם המגבילות את שיעור העלאת שכר הדירה (על פי מדד המחירים לצרכן והסדרים אחרים), שבדיה, אנגליה, אונטריו וטורונטו בקנדה, במדינת קליפורניה בארצות הברית והסדר מיוחד של העלאת שכר דירה קיים בסן פרנסיסקו. מסקנת הסקירה היא שיש לעגן בחקיקה הגבלות על העלאת שכר הדירה ותדירות ההעלאה. בישראל הדיירים יצטרכו להסתפק ב"בשורה של ממש" של שפיר". 


 

יעל צור,
0 תגובות