מחלף אבן העזר

מקומות שמלווים אותי – מחלף אבן העזר.

בכל בוקר כשאני יוצא מביתי ומתחיל בנסיעה היומית לירושלים אני עובר דרך הכניסה הצפונית לעיר הולדתי ראש העין. לא הרבה יודעים, אך למקום זה יש משמעות היסטורית אדירה בתנ״ך ועל כן תמיד אני מסב את מבטי אל עבר הגבעה שעומדת בצד הכביש.

על גבעה זו במחלף אבן העזר התרחש אחד האירועים ההיסטוריים והמכוננים של בני ישראל - אירוע שלא רבים מכירים אותו.

במקום זה אשר מוזכר בספר שמואל א׳, מסופר על התבוסה שנחלו הישראלים אל מול הפלישתים – תבוסה אשר הביאה לאובדן ארון הברית.

וַיִּלָּחֲמוּ פְלִשְׁתִּים וַיִּנָּגֶף יִשְׂרָאֵל וַיָּנֻסוּ אִישׁ לְאֹהָלָיו וַתְּהִי הַמַּכָּה גְּדוֹלָה מְאֹד וַיִּפֹּל מִיִּשְׂרָאֵל שְׁלשִׁים אֶלֶף רַגְלִי: (יא) וַאֲרוֹן אֱלֹהִים נִלְקָח וּשְׁנֵי בְנֵי עֵלִי מֵתוּ חָפְנִי וּפִינְחָס: (שמ"א ד, 11-10)

לא פעם אני מנסה לדמיין את ישראל חונים על האבן העזר (כפי שנכתב במקור) ואת הפלישתים ממש לא רחוק משם באפק (מגדל צדק של היום). זה מדהים ומרגש אותי לחשוב שכאן, במקום שאנחנו נוסעים מדי יום התחולל קרב איתנים שבסופו נהרגו כשלושים וארבעה אלף מבני ישראל - מספר מדהים ובלתי נתפס בעיניי. המקום והסיפור מחבר אותי בכל פעם לארץ שלנו.

מעבר להרוגים הרבים בשדה הקרב המפלה הביאה לשבר רוחני בעם ולטראומה ענקית במובנים של אז, שכן ארון הברית שימש כקודש הקודשים. לאחר זמן הושב הארון לבני ישראל עד שאבד לעולמים עם סיום המרד ברומאים בתקופת הבית השני.

מה עלה מאז בגורלו של הארון? עד היום לא ידוע. אי הוודאות לגבי מקומו הביא להתפתחות מסורות ואגדות רבות בקשר למקום מחבואו - החל במערות של מדבר יהודה, כלה באתיופיה וכמובן בסרטי "אינדיאנה ג'ונס".

בנותיי למעט הקטנה שירה בת הארבע ביקרו במקום במסגרת הלימודים ושמעו את הסיפור הדרמטי הזה - אני ממליץ גם לכם חבריי לבקר במקום כי כפי שכבר נאמר, עם שלא יודע את עברו – עתידו לוט בערפל.

ח"כ איתן כבל,
0 תגובות