גויס בטעות לטירונות קרבית

צעיר שעבר ארבעה ניתוחים ברגלו, אשר הותירו אותו נכה, גויס לצבא, ונקבע לו פרופיל 64, פרופיל שאינו קרבי.

לדברי עורכת דינו, עו"ד אסי לביא צוקרמן, חרף נכותו, שובץ החייל בטעות כתומך לחימה, ונשלח לטירונות קדם צה"לית, חרף מחאותיו. בטירונות עבר החייל טרטורים קשים ומסעות, שבהם לא יכול היה לעמוד מבחינה פיזית.

לדברי עו"ד לביא צוקרמן, מפקדיו של החייל לא התחשבו בפטור שניתן לו מריצות, ומנעו ממנו לעבור בדיקה אורתופדית בתואנה ש"אין אורתופד בבסיס".

לאחר יום טרטורים קשה במיוחד, נשבר החייל והתקשר להוריו, בבקשה שיחלצו אותו.

הוריו פנו לנציב קבילות החיילים ושלחו, באמצעות ייעוץ משפטי שניתן להם - מכתב לרמטכ"ל.

עקב המכתב, נגרע החייל באופן מיידי מהטירונות ונשלח לועדה רפואית, אשר לאחר שבדקה אותו קבעה לו פרופיל 21, ואפשרה לו להשתחרר מהצבא.

לדברי עורכת הדין לביא צוקרמן, זמן קצר לאחר שחרורו, התפרצה אצלו מחלת סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1), מחלה שכלל לא היו לה סימנים בדמו ערב הגיוס.

עו"ד לביא צוקרמן הגישה תביעה לקצין התגמולים במשרד הביטחון, להכיר בצעיר כנכה צה"ל, אך התביעה נדחתה, בטענה כי אין קשר בין התפרצות סוכרת הנעורים לבין שירותו הקצר של הצעיר בצה"ל.

עו"ד לביא צוקרמן הגישה ערעור על החלטת קצין התגמולים, לבית משפט השלום בתל אביב, בטענה כי יש קשר הדוק בין מצבי הדחק והלחץ שלהם היה נתון בטירונות, לבין התפרצות המחלה.

השופט שי מזרחי קיבל את טענות עו"ד לביא-צוקרמן, וקבע לאחרונה כי יש להכיר בצעיר כנכה צה"ל, וקבע כי על משרד הביטחון לשלם לחייל הוצאות משפט על סך 13,000 שקלים. 

עו"ד אסי לביא צוקרמן

דדי שי,
0 תגובות