"עשו לי תרגיל פוליטי מלוכלך"

זה היה לפני שבע שנים, יום אחרי שילדתי את בתי השלישית, תינוקת ג'ינג'ית מהממת.

הייתי חברת מועצה צעירה. התקשרתי לעוזר שלי וסיפרתי לו שילדתי ושיעדכן את כל מי שצריך לעדכן בעירייה. ישבתי על המיטה בבית חולים כשהתינוקת הפיצית שלי ישנה עלי. רגעים שכל אמא מכירה: שלוה של אחרי הלידה עם שמחה גדולה שהכל עבר בשלום והגוף מנסה להתאושש מהלידה.

הטלפון צלצל, על הצג ריצד שמו של חבר המועצה במועצת העיר. עניתי, הייתי בטוחה שהוא מתקשר כדי לומר לי מזל טוב. אבל בפיו היתה בשורה אחרת. תשמעי, הוא אומר לי, אני הולך להוציא הודעה לתקשורת על מהלך פוליטי (שקשור אלי). אמרתי לו שילדתי אתמול ושאולי יחכה עם העניין. הוא אמר שהוא לא מעוניין לחכות.

בתוך כל המערבולת הבנתי בבירור שההודעה הזאת תפגע בי. היא לא נכונה, ואני הולכת לאכול אותה. צדקתי. לא אספר את כל הפרטים, אבל מצאתי את עצמי בלב סערה פוליטית ביום אחרי שילדתי. זה היה מתסכל וכואב. ידעתי שאני צודקת, ידעתי שהוא אומר דברים לא נכונים, אבל לכי תטפלי במשבר פוליטי כשילדת אתמול ואת בבית חולים, הגוף שלך כולו דואב, ויש לך תינוקת על הידיים.

המחיר הפוליטי לא אחר לבוא. הנרטיב שהוא סיפר לתקשורת היה בכל מקום, מצאתי את עצמי פעם אחרי פעם מסבירה שזה לא נכון, אבל להתגונן זה אף פעם לא קל. כן כן, עשו לי תרגיל פוליטי ביום אחרי שילדתי. 

לחברי מועצה גברים שעברו הליך רפואי או אושפזו לא עשו כך אף פעם. לא היו מעזים.

אנשים שואלים אותי איך זה שלא עשיתי לו שיימינג - אישה אחרי לידה, בחייאת, הוא לא היה יכול לחכות שבוע?! אבל ידעתי, האינטואיציה שלי אמרה לי, שאם אדבר על כך שאני אחרי לידה אצא האישה הבכיינית, וזה אולי הדבר הכי גרוע שיכול לקרות בפוליטיקה. גם הוא כנראה ידע את זה וניצל את זה.

זאת היתה מכה בבטן הרכה. אבל האירוע הזה חישל אותי. הבטחתי לעצמי שאעשה כל שביכלתי כדי שאף אחת לא תצטרך לעבור דבר כזה. כי אנחנו כל כך פגיעות בשוק העבודה אחרי לידה. ובאמת הנתונים מראים על פיטורים בהריון או מיד אחרי לידה ואפליה או פגיעה על רקע היותה של אישה - אמא. לכן בכנסת אני עובדת כדי שאמהות לא יפגעו בשוק העבודה.

כולנו מכירות סיפורים כאלו. אבל אסור לנו לתת לזה לקרות יותר.

ח"כ רחל עזריה,
0 תגובות