מדוע נסגר תיק חשיפת השחיתות?

בתחקיר ששודר בערוץ 10, הוצג כי לפני למעלה מ-10 שנים, קבוצה של 15 חוקרים הניחו על שולחנה של מי שהייתה אז פרקליטת מחוז ת"א – רות דוד – עשרות אלפי מסמכים הנוגעים לשחיתות של עובדי ובכירים רשות המיסים. ומה קרה 72 שעות אחר כך? רות דוד החליטה לסגור את התיק. ממש ככה – בלי לעבור על עשרות אלפי מסמכים, בלי לבדוק לעומק מה קורה שם – אלא פשוט סגרה את התיק מחוסר ראיות, לטענתה.

התחקיר מעלה תהיות קשות, ביניהן על ההתנהלות הבלתי מקובלת בתביעה כנגד שוקי משעול, כיצד תיק שמגישים חוקרים בכירים לפרקליטות נסגר כל כך מהר בלי בדיקה. השבוע התבשרנו כי היועמ"ש החליט לסגור את התיק כנגד רות דוד, אך בעקבות התחקיר אנחנו קוראים לכך שהתיק בעניינה ייפתח מחדש לחקירה. האינטרס הציבורי הוא לשמור על הפרקליטות נקיית כפיים וישרה, שכן היא זו שאמורה להגן על הציבור!

אין ספק כי הדברים שהועלו בתחקיר ימשיכו לפגוע באמון הציבור בפרקליטות. הפרקליטות אמונה להגשמת השוויון בפני החוק, שוויון זה הינו יסוד חיוני באכיפת החוק ובדמוקרטיה. פרשה זאת ואחרות חושפות מציאות עגומה ביותר המכרסמת באמון הציבור בפרקליטות. לכן, דברים אלה מדגישים את חשיבותה של נציבות ביקורת שתבקר ותפקח על הפרקליטות ופעילותה. הגיע הזמן כי הפרקליטות תיתן דעתה לפגיעה זו ותפעל לשיקום אמון הציבור בה.

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות