האופנה לפני 3,000 שנה

צילום: רשות העתיקות

משלחת ארכיאולוגית מאוניברסיטת תל אביב, בראשותו של ד"ר ארז בן יוסף, מצאה עשרות שרידי טקסטיל מימי מלכות דוד באתר תמנע שבערבה.

האריגים שנחפרו שופכים אור ראשון על אופן הלבוש בימי ממלכת ישראל המאוחדת. בממצאים מגוון של סוגי בדים, מחתיכות שקים פשוטים ועד לבגדים יוקרתיים, יפים ועדינים להפתיע. בנוסף לפיסות הבגדים, באתר נמצאו בדים נוספים כמו שקים ואוכפים.

undefined           
  (אריג צמר צבוע מאיכות גבוהה שנמצא בתמנע. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

"תמנע זה אתר ייחודי, שכמעט אין כדוגמתו לא בארץ ולא בשאר הלבנט", הסביר ד"ר בן יוסף והוסיף כי "היובש הקיצוני בתמנע משמר ממצאים אורגניים שלא משתמרים בשום מקום אחר."

לדברי החוקרת הראשית, ד"ר אורית שמיר מרשות העתיקות, בבדים שנמצאו יש דמיון לבדים הרומיים בשל האיכות הגבוהה של האריגה והצביעה.

חתיכות הבדים הנדירות מתווספות לאוסף ייחודי של ממצאים אורגניים שמורים היטב שהתגלו לאחרונה בתמנע על ידי בן יוסף ומשלחתו. אוסף זה כולל חתיכות עור מעובד, חבלים, מקלעות וזרעים של דגנים ופירות של כל שבעת המינים, ומינים נוספים.

undefined                (חבל משיער עיזים שנחשף בתמנע. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

"השימור הנדיר של חומר אורגני בתמנע מהווה חלון לעולם שלם, שעד כה היה חסר לחלוטין באתרים מתקופת המקרא. הממצא מאפשר כיווני מחקר חדשניים, כגון חקר דנ"א קדום" הוסיף ד"ר בן יוסף.

לגבי אוסף האריגים, מבהיר ד"ר בן יוסף שלא מדובר בבגדים של ממלכת ישראל עצמה, אלא בדוגמאות הקרובות ביותר שיש בידינו לאופן שבו התלבשו בימי דוד ושלמה. אלו הם הבדים היחידים שנתגלו מהתקופה ההיא בכל דרום הלבנט.

כפיר ענבי,
0 תגובות