קרנות הפנסיה יעדיפו שלא תקראו את זה

יכול מאוד להיות שקרנות הפנסיה יעדיפו שלא תקראו את זה, ואבל הוא מספר סיפור שיכול להשפיע על העתיד של כולנו, ושכדאי לכם מאוד להכיר.

בימים אלה פועלת במשרד האוצר ועדה (ועדת "שטרום") עם מטרה חשובה מאוד: הגברת התחרות במערכת הבנקאית והוזלת מחירי האשראי וההלוואות. זה יעד חשוב, ואני גם חותמת בשתי ידיים על רוב המלצות הביניים של הוועדה שפורסמו לאחרונה. אבל בתוך כל ההמלצות מסתתרת אחת שהייתי צריכה לקרוא שלוש פעמים כדי להחליט אם מה שעומד מאחוריה היא תאוות בצע של קרנות הפנסיה או סתם איוולת: המלצה לאפשר לאנשים לקחת הלוואה זולה על חשבון הפנסיה העתידית שלהם.

תנאי ההלוואה הם כאלה: אם תצליחו להחזיר, מצוין. אם לא תצליחו הכסף ירד מקצבת הפנסיה העתידית שלכם. הסכום שתוכלו להלוות ייקבע ככה, שבמקרה ולא תצליחו לפרוע את ההלוואה קצבת הפנסיה הכוללת שתישאר לכם כשתזדקנו – כולל קצבת הזקנה מהביטוח הלאומי וכל קצבה אחרת שאתם זכאים לה, תעמוד על כ-4,300 ש"ח - סכום נמוך מגובה שכר המינימום.

ההמלצה הזאת מתעלמת לחלוטין מהמחקרים הרבים שמראים שלבני אדם יש נטייה לאופטימיות יתר בקבלת החלטות כלכליות. כמעט כולנו נוטים להניח בלי שום סיבה רציונאלית שעד שנגיע לגיל הפנסיה מצבנו הכלכלי יהיה טוב יותר, ולכן אנחנו לא חוששים להתפתות וללוות היום על חשבון ההכנסה של מחר. המציאות כמובן שונה לחלוטין: האוכלוסייה הזקנה בישראל סובלת מעוני נוראי, בין היתר בשל העובדה שקשישים רבים מקבלים קצבאות פנסיה נמוכות מאוד (ואחרים אינם זכאים לקצבה כלל). אם ההמלצה הזאת תיושם, המשמעות שלה היא אחת – הימור מסוכן על חסכונות הפנסיה המצומקים של האזרחים.

וכמו תמיד, בצד השני יש מי שמרוויח. במקרה שלנו אלה הן קרנות הפנסיה שמלוות את הכסף לחוסכים. הן מחלקות הלוואות במחיר אטרקטיבי, גובות על כך דמי ניהול גבוהים, ועומדות בפני סיכון אפסי. בניגוד לבנקים או גופים אחרים שמלווים כסף, הקרן לא תיפגע אם הלווה לא יצליח להחזיר, כי היא מחזיקה "בביצים" את החיסכון הפנסיוני שלו ובעצם מלווה לו את הכסף של עצמו. כמובן שהמציאות הזאת יוצרת תמריץ אדיר לקרנות הפנסיה לשווק את ההלוואות האלה באגרסיביות, ולפתות את החוסכים בתנאים נוחים.

בעקבות דיון שיזמתי בנושא הזה בוועדת הכספים של הכנסת, פנינו חברי הוועדה פה-אחד לוועדת שטרום בבקשה שירדו מהרעיון הנוראי והמסוכן הזה. כמובן שאני מתכוונת להמשיך להיאבק בו גם בכנסת אם יהיה צורך, אבל אני מקווה מאוד שלא נגיע לזה. בימים האלה ועדת שטרום שומעת את הערות הציבור לקראת פרסום דו"ח ההמלצות הסופי, ואני מזמינה את כולכם לפנות אליה ולהצטרף להתנגדות שלנו למהלך (לינק לאתר הוועדה בתגובות).

זה אולי נראה קטן ושולי אבל אם לא נצליח להסיר את ההמלצה הזאת מסדר היום, עשרות אלפי אזרחים עלולים לגזור על עצמם עוני בגיל זקנה, בזמן שקרנות הפנסיה יגזרו עליהם את דמי הניהול.

ח"כ זהבה גלאון,
0 תגובות