הגנה על בעלי חשבונות מוגבלים

ח"כ רחל עזריה

החזקת חשבון בנק ושירותים בנקאיים בסיסיים כגון: כרטיס דיירקט, כספומט, הוראות קבע ושימושים באינטרנט הם הכרחיים לשם ניהול חיים כלכליים סבירים בימינו אנו. אף על פי כן, בנקים רבים אינם מוכנים לפתוח חשבונות בנק או לתת שירותים בנקאים בסיסיים לבעלי חשבונות מוגבלים.

כתוצאה מכך, מושתות עלויות כספיות נוספות וגבוהות על אוכלוסיית בעלי החשבונות המוגבלים, שנאלצת לצרוך שירותי בנקאות יקרים בבנק הדואר, בשוק האפור ובאפיקים אחרים, ודווקא בתקופה הכלכלית הקשה ביותר שלהם.

לאוכלוסייה זו, אשר הכפילה את עצמה בחמש שנים האחרונות ומונה כ-250,000 איש בישראל נכון להיום, נוצר קושי אמיתי לקיים חיים כלכליים סבירים ליחידים ולמשפחות, לדוגמא: תשלום על גני ילדים, תשלום שכירות לדירה, אי יכולת לשלם על ביטוחים הכרחיים כגון ביטוח בריאות, דירה ורכב ועוד, תשלום חשבונות שוטפים והתנהלות נוספת מול הרשויות. 

לשם התמודדות עם בעיה זו, בנק ישראל התקין נוהל בנקאי – הוראה 422 – אשר בה מחייבים את הבנקים לתת לאותם לקוחות מוגבלים, פושטי רגל ומעוקלי חשבונות לפתוח חשבון בנק ולקבל שירותים בסיסיים. במציאות, הבנקים מתעלמים מהוראה זו, בנק ישראל אינו אוכף אותה וציבור גדול סובל מכך.

לפיכך נדרשת התערבות חקיקתית. מטרתה של הצעת חוק זו היא לעגן את הוראה 422 של בנק ישראל בחקיקה ראשית ולחייב את הבנקים לאפשר שירותים בסיסיים אלו למוגבלי החשבונות.
 

שירי דנון,
0 תגובות