הערכה: תגבר עליית היהודים מדרום-אפריקה לארץ

מצב פוליטי וחברתי לא-יציב, ירידת ערך המטבע המקומי ועליה במס הבריאות, אלו חלק מהגורמים שיביאו, להתגברות עליית היהודים מדרום-אפריקה. כך העריכו בכירים בתלפד, הפדרציה הציונית של דרום אפריקה, בסיור של וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת. להערכתם, מתוך הקהילה המונה כיום כחמישים אלף, כ-400 איש מהגרים מדי שנה, ובעוד שבשנים האחרונות הגיעו לארץ רק כ-50% מהעוזבים, 230 במספר - הרי שבשנה הקרובה צפוי המספר לעלות עד כשלוש מאות עולים. בשלוש השנים האחרונות איבד המטבע הדרום-אפריקאי כ-50% מערכו, ועומד היום על 18 ראנד לדולר.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) שיבח את פעילות הפדרציה בארץ, ואמר כי פעילותם ברחבי הארץ, וברעננה בפרט – בה ריכוז גדול של עולי דרום-אפריקה, צריכה לשמש דוגמא לקליטת מוצלחת, ששמה לב לפרטים, ליווי אישי, תמיכה במשפחות ובחיילים בודדים.

מייש אייזיקסון, יו"ר הפדרציה, סיפר כי היא מפעילה ברעננה אולפן עברית פעמיים בשבוע, כאשר המורה היא בעצמה עולה חדשה מדרא"פ - והתלמידים מארה"ב, דרא"פ, בריטניה ואוסטרליה. בשיעורים מכריחים את התלמידים לענות בעברית, כדי לחזק את ביטחונם בשפה, בפרט בעיר רעננה בה דוברי אנגלית רבים. לדבריו, הפדרציה עוסקת בצרכיהם של עולי דרא"פ, אוסטרליה והולנד. הפדרציה מסבסדת בכ-20% את שכר הדירה לעולים, בנוסף לסיוע ממשרדי השיכון והקליטה.

דורון קליין, מנכ"ל הפדרציה הוסיף כי הפדרציה החלה עם הקמת המדינה בטיפול עם 800 מתנדבים יהודיים למלחמת העצמאות, ומפעילה כיום שלושה מרכזי קליטה בת"א ורעננה, עם 250 מתנדבים בכל הארץ, כולל נציג קבוע בנתב"ג.

בשנת 2015 הגיעו לארץ 235 עולים מדרא"פ, 155 מאוסטרליה ו-55 מהולנד, ביניהם כ-50 חיילים בודדים, כאשר הקשר עם המתנדבים נוצר עוד בארץ-המוצא ע"י הפנייה לאנשי מקצוע דוברי השפה, השגת מוצרים מוכרים וקבלת פנים בנתב"ג ובדירת הקליטה.

לדבריו, בעוד שלפני כעשר שנים כ-90% מהיהודים העוזבים את דרא"פ היגרו לארה"ב ואוסטרליה, הרי שכיום - כ-50% מגיעים לארץ. הארגון מפעיל שני יועצי תעסוקה, הפועלים להשמת העולים ע"י הכרת התרבות הארגונית בארץ, וכיצד לכתוב קורות חיים ולהתכונן לראיון-עבודה. הארגון אף מחלק מדי שנה 400 מלגות, בת 5,500 ₪ למלגה, לסטודנטים המתנדבים בקהילת העולים. בנוסף הארגון מפעיל עובדת סוציאלית במשרה מלאה, המסייעת לכ-140 משפחות נזקקות מעולי דרא"פ.  בנוסף, הארגון אף  מפעיל את עולי דרא"פ בחדרה, מבשרת ציון ונתניה לסייע לעולי אתיופיה, עם סיוע בשיעורי בית לילדי העדה, מכירת מוצרי יד שניה במחירים סמליים ועריכת אירועים.

שאול, עולה חדש, המתגורר במרכז הקליטה ברעננה סיפר כי הוא ומשפחתו בחרו לעזוב "כי רצינו שילדינו יגדלו באווירה יהודית וישראלית. אנו רואים בחוש את השינוי שחל בילדינו בשנה האחרונה מאז עלייתנו, ומסייעת לכך האווירה המחבקת של הקהילה".

ח"כ מייקל אורן (כולנו) דחף את נציגי הפדרציה להגברת הפעילות לחיילים בודדים, ואילו דגנית סנקר, נציגת משרד הקליטה הציעה לעמותה להגיש בקשות לתמיכה.

0 תגובות