רווחי מונופולים בשוק הפסולת

צילום: המשרד להגנת הסביבה

ועדת המחירים המשותפת של המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר החליטה לבחון פיקוח על מחירי פינוי וטיפול בפסולת העירונית ופתיחת השוק לתחרות, ובמשרד להגנת הסביבה מסבירים כי מדובר במהלך "שיביא למהפכה בשוק הפסולת העירונית".

מבדיקת המשרד עולה כי הריכוזיות והשליטה של מונופולים בשוק מייצרות רווחים עודפים של מאות מיליוני ש"ח בשנה, הגורמים לעליית יוקר המחייה של הציבור, שמממן היום, דרך הארנונה, את הרווחים העודפים של העוסקים בתחום הפינוי והטיפול בפסולת.

בעקבות תלונות של רשויות מקומיות על העלאת מחירים לא סבירה בשרשרת הטיפול בפסולת, החל מתחנות מעבר, שינוע הפסולת והטמנתה, יתקיים שימוע לבחינת פיקוח על שוק הפסולת העירונית שיכלול חובת דיווח על רווחיות ומחירים בשוק.

על פי נתוני המשרד, מחירי ההטמנה עלו במספר אתרים על פני השנים 2008-2013 עד תוספת של כ-100%, קיימת ריכוזיות באספקת השירותים של תחנות מעבר והטמנת פסולת בידי גורמים בודדים ברחבי הארץ, ויש העדר תחרות  בין ספקי השירותים.

עוד עולה כי תחנות המעבר מהוות מונופולים טבעיים אזוריים בגלל מגבלות כמות פסולת, מגבלות תכנוניות ומגבלות סביבתיות,  כך שבפועל מוקמת בתחנת מעבר אחת בלבד המיועדת לרשויות ספציפיות. מניתוח של מספר תחנות מעבר, נמצא כי בממוצע המחירים גבוהים ב-119% ביחס לתמורה שכבר כוללת רווח סביר.

בנוסף, בישראל פועלים 13 אתרי הטמנה שגם הם מהווים מונופולים טבעיים אזוריים והיצע  אתרי ההטמנה אינו יכול לספק את הביקוש לשירותי ההטמנה. כך מקווים במשרד כי חובת הדיווח על רווחים ומחירים תאפשר תמונת מצב רחבה ומפורטת על שוק הפסולת בישראל בדרך למהפכה בתחום.

 

שי טלמור,
0 תגובות