למה צנצנת דבש 30 ש"ח?

למה בישראל משלמים 30 ש"ח, על צנצנת דבש שבאנגליה עולה 8 שקלים?

הולכים לקנות דבש לראש השנה? סביר להניח שתשלמו הרבה יותר ממה שמשלמים בעולם. המחירים בארץ גבוהים בעשרות אחוזים מהמחירים בארה"ב, למשל, ושלא לדבר על אנגליה - שם אפשר להשיג ב-8 עד 18 ש"ח צנצנות דבש שבארץ עולות 29.90 שקלים!

איך הגענו למצב הזה? שוק הדבש בארץ נשלט ע"י שתי חברות בלבד, ונראה שהמדינה - במקום לעודד תחרות, רק חונקת אותה ומעודדת את המונופולים. על ייבוא דבש קבעו מכסות - אבל את רובן מקבלות דווקא החברות הגדולות. עפ"י פרסומים, כמעט 70% (!) מהדבש המיובא מגיע לחברות האלה שגם ככה שולטות בשוק - במקום שימכר ישר לצרכנים ויוריד את המחירים.

וזה לא נגמר כאן. גם הכמות הקטנה של הדבש המיובא שלא הולכת לחברות הגדולות - נתקלת בבעיות. על היבואנים הקטנים יש מגבלות דרקוניות וחסמים בלתי-אפשריים שהופכות את הייבוא ללא כדאי, ורובם מעדיפים בכלל לוותר על האופציה של ייבוא דבש. במצב כזה, מה הפלא שהמחירים מרקיעים שחקים?
-
אנחנו לא מפסיקים לפעול מול מקבלי ההחלטות כדי להסיר את כל החסמים המיותרים והמכעיסים האלה. לאחרונה פנינו למשרד החקלאות בעניין וקיבלנו תשובה שבמשרד יתחילו לפעול כדי שייבוא הדבש יתאים, סוף סוף, לחוק לצמצום הריכוזיות. הגיע הזמן שאחת ולתמיד יאפשרו פה שוק תחרותי עם מחירים שפויים והוגנים לצרכנים - במקום שוק ריכוזי שנשלט ע"י מונופולים ומועצות ארכאיות.
*
מוזמנים לצפות בסרטון מ תכנית חיסכון בו מופיע גם אורי קאופמן מהתנועה לאיכות השלטון ומסביר על כמה מהכשלים בשוק הדבש - שכולנו משלמים עליהם.

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות