פי 7 מהשכר החציוני

נקודה למחשבה, לא רק לציבור, אלא בעיקר לחברי הכנסת שלנו, לממשלה ולאופוזיציה בישראל.

שכרם של בכירים בשירות הציבורי בעולם המערבי גדול בערך פי 3 משכר חציוני במדינתם.

בישראל, שכר בכירי המערכת הציבורית גבוה פי 7 מהשכר החציוני (נקודה נוחה להשוואה היא שכר חברי הכנסת). בהתייחס ליוקר המחיה המקומי, דאגו לעצמם בכירי השרות הציבורי בישראל לשכר מכופל מהמקובל בעולם.

שאלה למחוקק, האם גם לכם נראה שמשהו אולי לא תקין במערכת כולה ?

נניח לרגע ששכרכם (שכר ח"כ ובהתאמה שכר בכירים במשרדי ממשלה) היה גבוה רק פי 3 מהחציוני (כמו במרבית העולם המתוקן), האם הייתם מסתדרים רק עם 17,000 ש"ח ברוטו (במקום כמעט 40,000 ש"ח).
עם שכר כזה, כנראה שגם אתם הייתם זועקים שלא גומרים את החודש. כנראה שהייתם מבינים שזה לא בעיה של "העניים" אלא של כלל שכירי ישראל, ואפילו מעמד הביניים הגבוה בעשירון ה-9.

אילו שכרכם היה רק פי 3 מהחציוני, כנראה שהייתם נאלצים לעשות משהו חיובי. אולי לפרק את המונופולים. אולי להפסיק רגולציה מיותרת. אולי להעלות שיעורי מס הכנסה איפה שבאמת צריך, נניח מס הכנסה גבוה במיוחד למקבלי שכר גבוה פי 6 מהחציוני ? זה קל, הרי את פקודת מס הכנסה אתם קובעים. ואתם יכולים לקבוע עוד הרבה דברים. אם יש לכם את היושרה ואת האומץ.

אולי בעקבות כך, היתה פוחתת מוטיבציה לייצר פערי שכר בלתי סבירים. האם אתם באמת חושבים ששכר בכיר בשנה, יכול להיות שקול לשכר אדם בחיים שלמים מהצבא עד הפנסיה?

אולי תתעוררו לעשות את מה שצריך , את מה שבאמת נדרש מכם ?

בני גולדשטיין,
0 תגובות