גן לאומי הר הכרמל

המסלול הכחול בחורשת הארבעים בכרמל סגור למבקרים. חניון חורשת הארבעים פתוח לקהל. ניתן להיכנס לחניון מהכניסה הדרומית בלבד. 

לא בכדי נמשל הכרמל כסמל ליופי וחן. מצוקיו הפראיים; צמחייתו הירוקה והרעננה הקנו להר את יחודו. תכונותיו המיוחדות אף הפכו את ההר לחלק מהמסורת הדתית. אליהו הנביא חולל בו את אחד מניסיו המופלאים. יהודים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים קידשו את אתריו ומסדר הכרמלתים הנוצרי נושא את שמו ברחבי העולם. "ההר הירוק כל ימות השנה" משמר בתחומו עצי יער וחורש, שיחים ופרחים רבים, וכן מגון של בעלי חיים. זאת לצד תצפיות נוף מרהיבות ושרידים ארכיאולגיים שימיהם כימי האנושות.

שטח הגן 100,000 דונם, כשליש מהם שמורות טבע, הגן הלאומי כרמל מוקדש כולו לשמירת הטבע והנוף של החבל הים - תיכוני בישראל. והוא גדול הגנים הלאומיים בישראל. ניתן להגיע אליו מארבע כיוונים שונים: מעתלית במערב, ממושב אליקים בדרום, מחיפה בצפון דרך אוניברסיטת חיפה או דרך נשר בצפון מזרח.
 
מיום שהוכרז הכרמל כגן לאומי עושה רשות הטבע והגנים רבות לפיתוחו ושימורו. עשרות חניונים הוכשרו בתחומו ובהם ברזיות ושירותים עם מים זורמים, נפרצו דרכים ודרכי נוף, הוכשרו מסלולי טיול. דגש מיוחד ניתן לשימור אופיו המיוחד של ההר על אוצרות הנוף והטבע שלו. מאמצים אלו נמשכים יום יום, כדי להעלות את רמתם של החניונים הקיימים ולהכשיר חניונים חדשים. מאמץ רב מושקע בבניית תשתית מתאימה לנכים.

 
 

אביב מנקין,
0 תגובות