גובים גם ממי שאין להם שאירים

זהבה גלאון מספרת על פטנט מיוחד באדיבות החברות שמנהלות את קרן הפנסיה שלכם: בתשלומים שאנחנו מפרישים כל חודש עבור הפנסיה שלנו מסתתר גם סכום לא קטן שנועד לביטוח שאירים, שמבטיח שהחסכון שלנו יועבר לבן/בת זוג או לילדים אם קורה לנו משהו. העניין הוא שמנהלי קרנות הפנסיה גובים את הסכום הזה גם מאלפי ישראלים שאין להם בכלל שאירים - רווקות ורווקים, למשל.

מה שווה ביטוח השאירים אם קורה להם משהו? התשובה היא שכלום - הכסף נשאר בקופה של קרן הפנסיה, אבל זה לא מפריע למנהלי הקרנות להמשיך לגבות ממי שאין להם בן או בת זוג סכומים שמגיעים למאות שקלים בשנה על ביטוח שהם בכלל לא יכולים לנצל. התוצאה היא תוספת של עוד כמה מיליוני ש"ח בשנה לשורת הרווח שמנהלי קרנות הפנסיה רושמים.

על הפטנט הזה ח"כ איציק וקנין מש"ס ואני עלינו כבר לפני שנתיים, ואפילו כינסנו ישיבה בעניין בוועדת הכספים שבה נציגי האוצר הודו שזו בעיה שהם מודעים אליה אבל לא פותרים בגלל שקרנות הפנסיה מתנגדות לשינוי במצב. בישיבה הזכרנו לרגולטורים שהאחריות שלהם היא להגן על הציבור, לא על חברות הביטוח, ובסוף נקבע לבקשתי שקרנות הפנסיה יחוייבו ליידע חוסכים בלי בני זוג שהם משלמים הרבה מאוד כסף על ביטוח ריק מתוכן, ותינתן להם אפשרות לבטל את התשלום.

נפתרה הבעיה? נחסכו מאות שקלים בשנה מאלפי אנשים? לא במדינת ישראל.

מבדיקת מעקב שעשיתי מסתבר שהאוצר מעולם לא פירסם את ההנחיה שהוא התחייב להוציא, ולכן קרנות הפנסיה לא טורחות ליידע את המבוטחים שאין להם שאירים שהם משלמים על ביטוח מיותר. לכן פניתי השבוע לממונה על שוק ההון ודרשתי ממנה לפרסם סוף סוף את ההנחיות שהאוצר התחייב אליהן. את זה שקרנות הפנסיה מחפשות לחלוב מאיתנו כסף בכל צורה אפשרית אנחנו יודעים היטב, ובשנים שלי בוועדת הכספים נחשפתי לכל כך הרבה שיטות גביה יצירתיות שאפשר למלא איתן ספר. אבל בדיוק בשביל למנוע מתרגילים כאלה לעבור קיים במשרד האוצר אגף הפיקוח על שוק ההון.

הגיע הזמן שמשרד האוצר יתחיל לעבוד בשביל הציבור שעליו הוא אמור להגן, ואם לא, שלא יתפלאו באוצר לגלות שיש חברי כנסת שעושים את העבודה שלהם במקומם

יעל צור,
0 תגובות