ידעתם שיש להצהיר על פרטי לבוש מעל $200?

האם ידעתם שיש להצהיר במסלול האדום בשדה התעופה על פרטי לבוש בשווי של 200$? מיט חוזרים לארץ עם פריטי לבוש בסכום נמוך יותר, ולכן המצב הנוכחי הופך רבים מאד לסוג של עבריינים ויוצר לגיטימיות עצובה ל"עבוד" על רשויות המס

ח"כ אלעזר שטרן אומר שבישראל מסתובב הון שחור של עשרות רבות של מיליארדי דולרים, אבל כאשר בוועדה מיפו את הנושאים שאיתם צריכים להתמודד הם סימנו את נושא החינוך כאחד מהם.

הוא אומר שכיום חלק מהחוקים הופכים את הציבור לעבריינים בעל כורחם. במידה מסוימת אנחנו הופכים את עצמנו לרמאים. במידה מנחמת אנחנו שייכים לקהילה גדולה מאד.

הוא מספר: "לא מזמן שבתי מביקור בארה"ב. בדרכי החוצה משדה התעופה, עצרתי במסלול האדום, וסימנתי לאחד המוכסים להגיע על מנת להצהיר על פרטי לבוש בשווי של כ-500$. המוכס שלף במהירות את פנקס השוברים ותוך שהוא כותב, ניגש אליי אחראי המשמרת שהייתה בנינו היכרות מוקדמת. על פניו היה ניכר סוג של הפתעה אם לא הרמת גבה של ממש. במקביל, סיים המוכס לחשב את המכס שעליי לשלם ושלח אותי לקופה הסמוכה. מודה, איני צדיק יותר מאחרים, ולכן בדרכי משדה התעופה הטרידה אותי השאלה האם אני יותר מדי צדיק או יותר מדי שוטה. ידעתי שמעטים הם הנוסעים העוברים במסלול הירוק שאין ברשותם טובין-בגדים או פריטים אחרים, בעלות הנמוכה מ-200$".

שטרן מספר שבשלב מאוחר יותר בדק מה מרוויחה המדינה מהתפיסות במסלול הירוק, והסתבר לו שמרב ההכנסות של יחידת המכס בנתב"ג אינן נובעות מפרטים העולים על 500$ אלא מפריטים בודדים שעלותם גבוהה מ200$.

לכן הוא היציע לרשות המסים לשנות את התקנה ולקבוע את סכום המינימום שמחייב הצהרה ל500$ למעט פריט בודד (שהוא מהווה את עיקר התפיסות) בעל ערך הגבוה מ200$.

הוא אומר שרווח והפסד למדינה בעקבות השינוי הוא שולי: הפסד כספי לא ייגרם למדינה, שהרי גם היום המכס המשולם על פריטים שעלותם בין 200 ל500 דולר אינו משמעותי, אולם כאשר יקבע הסכום שמחייב הצהרה ל500$ ההיגיון לבדו (לצד חיזוק ההרתעה) יגרום אף אולי להכנסה גבוהה יותר לרשות המסים.

ועם זאת, הוא אומר, הרווח הגדול מכל - המצב הנוכחי הופך רבים מאד וטובים מאד מבינינו לסוג של עבריינים. הוא יוצר לגיטימיות עצובה ל"עבוד" על רשויות המס במדינת ישראל.

לכן הוא מקווה שקבלת הצעתו תוביל לתרומה רחבה הרבה יותר לתרבות תשלום המסים במדינת ישראל, ובערבו של יום, גם לקופת המדינה ייטב.

שי טלמור,
0 תגובות