"עם איזה ביורוקרטיה אתמודד היום?"

"עם איזה ביורוקרטיה אתמודד היום?"

משפט אחד של משה סומך, הבעלים והמנהל של מוסך שמואל סומך ובניו בבני-ברק שאולי מסכם בצורה הטובה ביותר את סיפורם של עסקים קטנים רבים, לב ליבה של הכלכלה הישראלית.

זה מתחיל מביקורת רואה חשבון והוצאת לרשם עליהן הוא משלם בין 3000-4000 ש"ח לחודש (ביקורת רואה חשבון מחויבת בחוק ללא כל קשר לגודל החברה). אבל זאת רק ההתחלה, המשרד לאיכות הסביבה למשל מחייב אותו לרוקן שמנים ומים שנשפכים מהרכבים שבמוסך למתקן שעולה 14,000 ₪ ובנוסף לרוקן אותו כל שלושה חודשים, ע"י חברה המוכרת למשרד. כמה זה עולה? 1200 ₪ לרבעון.

למשה דווקא חשובה איכות הסביבה, הוא רוצה שמדינת ישראל תהיה מקום טוב ובריא עבור הילדים שלו והנכדים שלו. אבל אפשר לעשות את זה בצורה טובה יותר, זולה יותר לעסק!

אבל החלק הגורע ביותר אומר משה, זה ההתמודדות עם הרשות המקומית, העירייה! נחשו כמה משלם המוסך של משה על השלט הכי פשוט שמכוון אנשים למוסך שלו? המוסך משלם 9,800 ש"ח בשנה! כל שנה שורף משה הכנסה שיכלה לממן שנת לימוד לילדים שלו.

אם אתם מרגישים כמו משה אני רוצה שתדעו שאני פה בשבילכם. הגשתי כבר שתי הצעות חוק שמורידות דרמטית את העלות השנתית של הרגולציה השוטפת ואני מתכוון להמשיך לדחוף את הנושא הזה ביחד אתכם עד הסוף!

אראל מרגלית,
0 תגובות