למה מוצרים עולים הרבה יותר?

אנחנו לא עוברים לברלין - אנחנו נשארים בארץ ונאבקים. ובאמת הגיע הזמן שנשאל את עצמנו למה כל-כך הרבה מוצרים (וזה לא רק "מילקי", כמובן) עולים בארץ כל-כך הרבה יותר. זו לא רק תחושה של ישראלים שעברו בסופרים באירופה - גם מרכז המחקר של הכנסת מצא שמחירי המזון בארץ יקרים ב-25% מהמחירים באיחוד האירופי. מחירי המזון עלו ב-8 השנים האחרונות יותר מאשר בכל מדינה מפותחת אחרת (!) - ואפילו מאז המחאה החברתית, הם הספיקו לעלות אפילו עוד.

זה מה שקורה כשהמשק לא תחרותי, הוא נשלט ע"י מונופולים וטייקוניםחונקים אותו מכל כיוון; זה מה שקורה כשחוקים מעוותים מאפשרים לרשתות שיווק לתאם מחירים ולמעשה ליצור קרטלים של ממש בחסות החוק - כשזה מגיע לתוצרת חקלאית; זה מה שקורה כש"מועצות יצור" ארכאיות (כמו מועצת הדבש, מועצת ענף הלול או מועצת הצמחים) של עסקנים ומאכערים למיניהם, מטילות את מוראן על החקלאים שנאלצים להשמיד אלפי טונות של תוצרת חקלאית משובחת - רק כדי להעלות את המחירים שכולנו משלמים.

אנחנו לא מפסיקים לפעול מול מקבלי ההחלטות כדי שיישמו את חוק הריכוזיות, כדי שמשרד החקלאות יטפל במועצות הייצור וכדי שיפורקו המונופולים בתחום המזון - וסוף סוף נזכה למשק תחרותי אמיתי שבו ירדו המחירים. אבל שינוי אמיתי יוכל להגיע רק אם הציבור יתעורר, ירים את קולו וידרוש שאחת ולתמיד הממשלה תקיים את ההבטחות שלה - ותעשה את כל מה שצריך כדי להוריד את יוקר המחיה, לפרק את הריכוזיות החונקת את המשק ולשנות אחת ולתמיד את השיטה המעוותת שגורמת להשתוללות המחירים הזאת - שכבר יצאה משליטה ועברה את כל הגבולות האפשריים!

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות