חופש המידע על בתי חולים

יש לשים קץ לשיטה הנלוזה, שבה מוסד ציבורי או פרטי מגיע למשבר כלכלי ומיד שולפים את תלושי השכר של עובדים מסוימים ומסיתים נגד עובדים אחרים. כאילו העובדים הם אשמים במצבו של בית החולים, כאילו העובדים הם שמנהלים את "הדסה". האמת היא שהעובדים הם שהפכו את בית חולים "הדסה" למוסד הרפואי המוביל והחשוב בישראל. מגיע להם תודה – ולא גינוי ציבורי.

רבבות אנשים חייבים לצוות של ביה"ח "הדסה" את חייהם. כך ממש. מאות אלפי אנשים חייבים לעובדי "הדסה" את איכות חייהם. ואחרי שאמרו את זה, תחשבו רגע. האם העובדים, בחשאי, בלילה חטפו את מנהל בית החולים והכריחו אותו לחתום על הסכם שכר, או הרדימו אותו כך שלא ידע על מה הוא חותם. למען הסר ספק, כל ההסדרים וההסכמים ב"הדסה" נעשו על דעת ההנהלה ומשרד האוצר.

משרד האוצר - יחד עם הנהלת "הדסה" הבלתי אחראית - הם האשמים במצב שנוצר. האוצר מייצר כאן כבר שנים מוסדות רפואיים שמנהליו הם "קיבעצרים", פושטי יד שלעתים הופכים פושטי רגל.

משרד האוצר מתקצב את מערכת הבריאות הציבורית, תקצוב חסר ומעוות שמחייב את מנהלי בתי החולים להידפק על דלתותיו כקבצנים ברחוב. הנוהג הזה חייב להפסק. צריך לתקצב את קופות החולים ובתי החולים תקצוב אמיתי ומלא אשר ייתן מענה לצרכים של תושבי מדינת ישראל.

כמובן שגם על העובדים להיות מוכנים להתגמש ולתת כתף לטובת הבראת מקום עבודתם, אבל אסור לעכב את שכרם, זה פשוט לא יעלה על הדעת.

רק שקיפות ציבורית תוכל למנוע מקרים נוספים כמו זה שאירע ב"הדסה". אילו ביה"ח היה פועל בשקיפות ציבורית ייתכן מאוד והוא לא היה מגיע לפשיטת רגל. שקיפות לא רק מונעת לא שחיתות, אלא גם מנתבת באופן נכון את כספי הציבור ואנחנו רשאים לדעת מה נעשה בכספינו וכיצד הוא מנוצל.

הגשתי הצעת חוק (בשיתוף התנועה לחופש המידע), אשר תביא להחלת חוק חופש המידע על בתי החולים הפרטיים, בתקווה שנוכל למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד.

ח"כ מיקי רוזנטל ,
0 תגובות