מה התפקיד של מעצב פנים?

עיצוב פנים הוא תחום התמחות המטפל בתכנון ושינוי חללים פנימיים במבנים.

המטרות של עיצוב פנים הן שיפור חזות חללי הפנים, מקסום השימושים של אותם חללים והתאמה של החללים לפתרון העיצובי.

בבחינת מרכיבים אלה יש להתחשב במאפיינים ובצרכים של המבנה: ממדים, אפשרויות ומגבלות, ושימושים שונים – עבודה, משפחה, פנאי, אירוח או עיסוק.

עיצוב פנים צריך להתחשב במשמעות של החלל והמבנה ובמטרה של בעלי המבנה: האם הוא צריך להראות על יוקרה או על פשטות, האם הוא מיועד להיות סמל סטטוס או עסק של מומחה, או שהוא צריך להתאים לטרנד מסוים.

שיקול מרכזי הוא מי המשתמשים במבנה ומי עתיד להשתמש בו. אם מדובר על משפחה יש צורך להתחשב במבנה המשפחה וגם לחשוב על שינויים עתידיים שיהיו במשפחה. לדוגמה, מספר ילדים וגיל הילדים ושינויים שיהיה בבית כשהילדים יגדלו, האם יש אנשים נוספים (הורים מבוגרים או אורחים שמגיעים מדי פעם).

עיצוב פנים נכון מתכנן מראש שינויים טבעיים בחיי משפחה, שמתחייבים עם השנים – הילדים גדלים וההורים מתבגרים. שינויים אלה צריכים להיות אפשריים בעתיד, ותכנון נכון מאפשר לבצע אותם בקלות יחסית בעתיד.

שיקולים נוספים הם פרקטיים ובצרכים של המשתמשים במבנה, כגון נגישות, כמות תאורה, אקוסטיקה, אפשרויות ישיבה, מקומות אחסון, בריאות, בטיחות וצרכים מיוחדים.

תפקידו של מעצב פנים משתנה מפרויקט לפרויקט, אולם בכל פרויקט יש ללשמור על תמהיל מנחה של שלושה מרכיבים התלויים זה בזה: צרכים, תקציב וחלל.

 

ליאת ברטור,
0 תגובות