לאיזה רשויות יש מה להסתיר?

לאיזה רשויות יש מה להסתיר? ומי מונע מכם לקבל את המידע ששייך לכם על-פי חוק?

החוק בנושא ברור: כל רשות ציבורית במדינה חייבת לפרסם כל שנה דו"ח מפורט הכולל מידע על פעילותה, התנהלותה ואת האופן בו היא מיישמת את חוק חופש המידע. אבל נראה שהחוק הזה לא ממש עניין רשויות רבות במדינה - ואחרי שערכנו בדיקה של עשרות רשויות (חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות ועוד) - מצאנו שרבות מהן פשוט התעלמו מהחוק, ולא טרחו לפרסם את המידע הבסיסי הזה - ששייך לציבור.

רשויות רבות התעשתו ברגע שפנינו אליהן והזכרנו להן את החובה החוקית הזו - אבל עם כמה רשויות אחרות נאלצנו להגיע עד לבית המשפט (!) כדי לחייב אותן לפרסם את המידע. בית הנשיא, חברת עמידר, חברת תשתיות נפט ואנרגיה, הרשות לפיתוח הגליל וגם רשויות מקומיות רבות (עיריית רחובות, עיריית אופקים, עיריית עפולה ועוד) - כל אלה נאלצו, בסופו של דבר, להבין שהן חייבות לפרסם את המידע. אבל המאבק רחוק מלהסתיים - והשבוע נאלצנו לעתור נגד רשויות נוספות (הרשויות המקומיות קריית ים, ערערה, מועצה איזורית גלבוע, צפת, עיילבון, טירה ותל מונד) - אחרי שהן התעלמו שוב ושוב מהדרישה שלנו להפסיק להתעלם מהחוק ומהעיקרון המחייב של השקיפות - ולפרסם לציבור את המידע ששייך לו.

חייבים להבין: כשאין שקיפות - יש שחיתות. מעבר להתעלמות הבוטה מהחוק, מעבר לרמיסה של הזכות הבסיסית של הציבור לקבל את המידע ששייך לו - אסור לוותר במאבק הזה כי הדרך היחידה לעצור את השחיתות עוד לפני שהיא מתחילה היא לנהוג בשקיפות מלאה בכל רשות ציבורית. הגיע הזמן שברשויות יבינו שאי אפשר לזלזל ככה בחוק - וששקיפות הא לא טובה שהם עושים לנו, אלא חובה בסיסית ומהותית

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות