לפני 5 שנים חוסל אחמד ג'עברי

צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

ב 14 בנובמבר 2012, חוסל פעיל ארגון החמאס אחמד ג'עברי.

טרוריסט פלסטיני בכיר בארגון הטרור חמאס שברצועת עזה. רשמית היה סגנו של מוחמד דף ברצועת עזה אך נחשב למפקד בפועל של הזרוע הצבאית של חמאס לאחר שמוחמד דף נפגע בהתקפת חיל האוויר הישראלי וחוטפו של גלעד שליט.

ג'עברי פיקח על התפתחותה של הזרוע הצבאית של חמאס במהלך שנות האינתיפאדה השנייה, ונחשב בישראל ל"רמטכ"ל צבא חמאס". גורמי הביטחון הישראליים סבורים כי לפיקודו היו כפופים כל מפקדי האזורים השונים ברצועת עזה, ומכלול היחידות הצבאיות השונות של התנועה: ייצור אמל"ח, מרגמות, רקטות, איסוף מודיעין, נ"מ, פעילות ימית, מנהרות, קשר, ועוד. כמפקד, הוביל ג'עברי קו של פיתוח יכולות הליבה הצבאיות של חמאס ברצועת עזה. במקום התמקדות בהוצאת פיגועים מתוך רצועת עזה אל שטחי ישראל, הקדיש ג'עברי משאבים לבניית תשתיות צבאיות נרחבות ולהפיכת הזרוע הצבאית לכדי ארגון צבאי ממשי, על כל הקשור לכך: הגדלת כוח האדם (ב-"סדיר" וב-"מילואים"), השתתת היררכיה פיקודית ברורה, הקמת יחידות מקצועיות חדשות, הרחבת ארסנל הנשק, הקמת מערך אימונים והכשרה מסודר וכיוצא בדבר. להערכת מנגנוני המודיעין של פת"ח, לאחר ההשתלטות על הרצועה, הזרוע הצבאית של חמאס בהנהגת ג'עברי חדלה להאזין להנחיות ההנהגה הפוליטית של חמאס ברצועה, הנחשבת למתונה באופן יחסי. עצמאות זו כללה גם התייחסות שונה להנהגה הקיצונית יותר בדמשק. להערכת פת"ח, ג'עברי ופקודיו לא ראו כמחייבת אפילו את עמדת ראש הלשכה המדינית של הארגון, ח'אלד משעל.

בנובמבר 2012 נהרג ג'עברי ברצועת עזה על ידי צה"ל, במבצע שעליו פיקד ראש השב"כ, באמצעות ירי מדויק שנורה לעברו מכלי טיס של חיל האוויר בעת נהג ברכבו.

גיל שפר,
0 תגובות