"חוק ביטוח לאומי נראה אחרת לגבר ואישה"

עקרת בית. במושג המיושן הזה טמון אחד העיוותים המגדריים הגדולים בספר החוקים הישראלי.

חוק הביטוח הלאומי הוא חוק שמשפיע על כל אחת ואחד מאיתנו, לרוב ברגעים הפחות נעימים בחיים, בהם אנחנו צריכים וצריכות סיוע, בקצבאות נכות, מחלה, זקנה וכו'.

רק מה? החוק הזה נראה אחרת לגבר ואחרת לאישה. רק תסתכלו על ההגדרות בחוק לגבר ולאישה. גבר הוא אדם מעל גיל 18. נקודה. אישה לעומת זאת מוגדרת על פי הגבר בחייה, ומעמדה משתנה אם היא נשואה, רווקה, עגונה, עובדת או עובדת בבית.

עקרת בית היא אישה העובדת במשק הבית. עבודה ללא שכר, ללא פנסיה, וללא זכאות לדמי לידה, שמירת הריון או פגיעות בעבודה. אבל על פי החוק, עקרת בית היא גם כל אישה נשואה - שמובטלת מספר חודשים או שיוצאת לפנסיה מוקדמת.

המצב הזה מביא לעיוותים מוזרים ולאפליה בין נשים על פי מעמדן המשפחתי. כך למשל, רווקה שפורשת לפנסיה מוקדמת חייבת במס בריאות ודמי ביטוח לאומי, בעוד נשואה הופכת לעקרת בית ובעלה משלם עליה סכומים מופחתים. תוסיפו לכך שתמונת הפורשות והפורשים לפנסיה מוקדמת צבועה גם היא בצבע מגדרי: 60% מהפורשים הן נשים, רובן פרישה מחוסר ברירה, ממקצועות שוחקים עם שכר נמוך, ותקבלו עיוות גדול אף יותר.

בימים אלו אני עובדת על תיקון חקיקה אשר יעניק לכלל הפורשים והפורשות לפנסיה מוקדמת דמי ביטוח לאומי מופחתים, וכן על בחינה בחינה מגדרית של חוק הביטוח הלאומי בשיתוף מרכז המידע והמחקר של הכנסת. אני מקווה שהעיוות הזה יגיע לסיומו במהרה.

ח"כ תמר זנדברג,
0 תגובות